Ostatnia aktualizacja: 5 marca 2025
Irlandzki regulator hazardu, Gambling Regulatory Authority of Ireland (GRAI), oficjalnie rozpoczął swoją działalność dzisiaj, tj. 5 marca 2025. Urząd odpowiada za egzekwowanie i nadzorowanie nowej ustawy o regulacji hazardu z 2024 roku.
GRAI koncentruje się na bezpieczeństwie publicznym, obejmując zarówno hazard detaliczny, jak i online. Jego zadaniem jest zatwierdzanie licencji w ramach nowego systemu oraz regulacja loterii – z wyjątkiem loterii narodowej.
GRAI powstało w ramach nowej ustawy o regulacji hazardu z 2024 roku, która została uchwalona przez irlandzki parlament 16 października 2024 roku. W początkowej fazie działalności urząd opublikował ogłoszenie publiczne w celu znalezienia przewodniczącego i członków zarządu oraz ekspertów ds. licencjonowania, którzy będą kierować regulacjami.
Minister sprawiedliwości Jim O’Callaghan, oświadczył wczoraj:
„Dzisiejszy dzień oznacza nową erę w regulacji hazardu w Irlandii.
Utworzenie Gambling Regulatory Authority of Ireland to kolejny krok w kierunku zastąpienia przestarzałych przepisów hazardowych w Irlandii bardziej uproszczonym i jednolitym systemem licencjonowania, który odzwierciedla współczesny charakter hazardu oraz uwzględnia zagrożenia związane z problematycznym hazardem, zapewniając środki ochronne, szczególnie dla dzieci.
Nowa ustawa o hazardzie została zaprojektowana tak, aby sprostać wyzwaniom związanym z odpowiedzialnym hazardem we współczesnej Irlandii, zapewniając jasność dla operatorów i konsumentów oraz odpowiedzialne podejście do równoważenia swobody uprawiania hazardu z zabezpieczeniami chroniącymi ludzi przed popadnięciem w uzależnienie.”
GRAI powołuje ekspertów ds. regulacji i ochrony zdrowia na kluczowe stanowiska
Ogłaszając swoje oficjalne rozpoczęcie działalności w tym tygodniu, regulator poinformował o powołaniu siedmiu członków zarządu. Na jego czele stanął Paul Quinn, były dyrektor generalny rządowego urzędu ds. zamówień publicznych.
- Celine Craig – była komisarz ds. mediów
- Marion Kelly
- Rita Purcell – Rita Purcell, obecna zastępczyni dyrektora generalnego ds. międzynarodowych i prawnych w organie regulacyjnym ds. produktów zdrowotnych
- David Hickson
- Michael McGrath
- Dr Colin O’Driscoll, Członek zwyczajny, starszy psycholog i kierownik kliniczny ds. uzależnień w irlandzkim systemie opieki zdrowotnej na obszarze środkowo-zachodnim kraju.
Anne-Marie Caulfield została mianowana dyrektorem generalnym GRAI w 2022 roku, aby pomóc w organizacji urzędu i nadzorować jego tworzenie. Caulfield pozostanie na stanowisku CEO na stałe.
Jak będzie finansowane GRAI?
Podczas ostatnich debat parlamentarnych w październiku posłowie wyrazili obawy dotyczące roli regulatora i zakresu jego rzeczywistych uprawnień nad sektorem hazardowym.
Jednak sprawozdawca projektu ustawy, wiceminister James Browne, zapewnił parlament o kompetencjach regulacyjnych GRAI i podkreślił, że branża hazardowa będzie finansować działalność organu regulacyjnego.
„Mogę zapewnić, że ten organ regulacyjny nie będzie bezsilny ani nieskuteczny. Będzie to bardzo potężny urząd regulacyjny. Będzie nadzorować branżę, której wartość szacujemy na 6 miliardów euro. Organ regulacyjny będzie finansowany przez branżę poprzez system opłat. Wpływ na podatników po jego pełnym uruchomieniu powinien być zerowy.”
Nowe przepisy hazardowe w Irlandii
Nowe irlandzkie przepisy hazardowe również weszły dzisiaj w życie, wprowadzając szereg środków mających na celu uregulowanie branży i ograniczenie problematycznego hazardu. Ustawa z 2024 roku uchyla kilka istniejących przepisów dotyczących gier hazardowych i konsoliduje irlandzkie prawo hazardowe w jeden spójny system.
Zgodnie z nową ustawą operatorom zakazuje się przyjmowania płatności kartą kredytową lub korzystania z kredytowych metod płatności. Zakazane jest także umieszczanie bankomatów w miejscach oferujących hazard.
Ustawa zakazuje również stosowania zachęt często wykorzystywanych przez operatorów, takich jak programy VIP, darmowe zakłady, darmowy kredyt czy bezpłatne usługi hospitality.
W ramach działań GRAI uruchomiony zostanie krajowy rejestr samowykluczenia z hazardu, umożliwiający każdej osobie wykluczenie się z określonych form hazardu lub wszystkich operatorów.
Reklamy hazardowe w mediach społecznościowych zostały również ograniczone, a dorośli będą musieli wyrazić zgodę na otrzymywanie materiałów marketingowych.
Reklamy telewizyjne i radiowe będą zakazane w godzinach od 5:30 do 21:00 w celu ochrony dzieci. Sprzedaż odzieży z brandingiem hazardowym dzieciom lub na wydarzeniach, w których uczestniczą dzieci, również została zakazana.
"Do Użytkownika "hazard" Jak Państwo nie ma nic z kasyn legalnych? Przecież kasyna naziemne płacą ogromny 50% podatek od zysku."
"zawsze mówiłem , co państwowe to niczyje !!! Tak było , jest i będzie . Brak konkurencji wpływa na demoralizację Zarządów i korupcję . Tak było i jest nadal. Brak doświadczenia w branży źle wpływa na pracę TS . Firma hazardowa to firma hazardowa . Praca w bankach to praca w bankach ."
"Nie da się zamknąć dochodowej świni jaką jest Lotto pomimo, że dymają naród to odprowadzają do budżetu państwa spore dochody. Generalnie działają jak kasyna. Urabiają klientów, rżną na kasę i zostawiają w skarpetach."
"Dziadostwo. W losowaniach Mini Lotto z 22 i 23.03.25 padły 3 te same liczby czy to k...a mać możliwe? 4,8,9... sprawdźcie sami. Daje do myślenia. Nie wierzę w uczciwość tej trzymającej monopol i jedynej zatwierdzonej loterii."
"Człowiek niby wiedzioł, ale się jednak trochę łudził"