Gry losowe – hazard czy dobra zabawa?

Artykuły Odpowiedzialna gra
Iwo 23/09/2021

Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2023

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, w grach hazardowych przynajmniej raz do roku bierze udział około 50 proc. Polaków. Choć większość uczestniczy w nich od czasu do czasu, a przeznaczane na granie kwoty są niewielkie, to jednak z roku na rok rośnie liczba osób uzależnionych od hazardu. Czy można zatem jednoznacznie stwierdzić, gdzie przebiega granica między rozrywką a nałogiem?

Preferencje Polaków dotyczące gier hazardowych, w tym szeroko rozumianych gier losowych, są dość jednoznaczne. Spośród loterii liczbowych największym powodzeniem, zwłaszcza wśród osób powyżej 45. roku życia, cieszą się te organizowane przez Totalizator Sportowy, choć w porównaniu do innych narodów Polacy i tak nie wydają na nie dużo pieniędzy. Jest to bowiem około 15 euro rocznie.

„Polacy pod względem wydatków na gry losowe są podobni do Chorwatów, którzy wydają na to również 15 euro rocznie i Czechów (12 euro). Tymczasem już Słowacy czy Węgrzy kupują dwukrotnie więcej losów od naszych rodaków, za około 28–30 euro rocznie” – powiedział Wojciech Szpil, były prezes Totalizatora Sportowego.

Coraz chętniej obstawiamy też wyniki spotkań w zakładach bukmacherskich, przeznaczając na ten cel średnio 140 zł miesięcznie, przy czym tę formę rozrywki, według danych statystycznych, najczęściej wybierają młodzi mężczyźni.

A dlaczego gramy? Uproszczeniem jest twierdzenie, że robimy to dla pieniędzy. „Marzymy nie o milionie złotych, lecz o wypoczynku, szczęśliwej rodzinie, stabilizacji albo wręcz przeciwnie, zdobywaniu świata. Nasze gry czynią spełnienie tych marzeń realnym” – dodał dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Produktów w Totalizatorze Sportowym.

Kiedy kończy się rozrywka, a zaczyna uzależnienie?

Gry losowe oczywiście nie kończą się na ulubionych przez Polaków loteriach, organizowanych przez Totalizator Sportowy. Element losowości dotyczy bowiem również gry na automatach (czyli tzw. jednorękich bandytach), hazardowych gier prowadzonych w kasynach, turniejów pokera czy zakładów bukmacherskich, choć zwłaszcza w tych ostatnich dwóch przypadkach – oprócz szczęścia – potrzebna jest też spora dawka wiedzy oraz umiejętności. Uczestnictwo w tego typu grach postrzegane jest coraz częściej jako rozrywka, i to elitarna – kasyna nie kojarzą się już z podejrzanymi lokalami spowitymi dymem papierosowym, a ekskluzywnymi klubami nocnymi. Zakłady bukmacherskie dla wielu kibiców są formą wspierania swoich drużyn, ale również spędzania wolnego czasu, zwłaszcza odkąd zdecydowanej poprawie uległ design naziemnych punktów bukmacherskich. To lokale bardzo często usytuowane w centrach dużych miast, dobrze skomunikowane, eleganckie i modne, gdzie można spotkać się ze znajomymi, wypić kawę i obejrzeć mecz.

Problem zaczyna się wtedy, gdy granie – czy to w kasynie, czy na automatach, czy u bukmacherów – zaczyna być nadrzędną kwestią w życiu, odbywa się kosztem rodziny, pracy i przyjaciół, a także staje się przyczyną kłopotów finansowych. Uzależnić się bowiem można od każdej odmiany hazardu – według badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych od szeroko rozumianego hazardu uzależnionych jest nawet 50 tys. Polaków, a kolejne 200 tys. jest zagrożone nałogiem. Problem może dotyczyć osób w różnym wieku, z różnych warstw społecznych i o różnym statusie materialnym, nie ma tu żadnej reguły. Zdaniem ekspertów szczególnie niebezpieczne jest granie przez internet, gdyż wówczas obraca się pieniędzmi, których faktycznie nie widać, co sprzyja ryzykownym zachowaniom. Jeśli więc masz konta u bukmacherów online i regularnie typujesz wyniki zdarzeń tą metodą, zwróć uwagę, czy Twoje wydatki na grę nie przekraczają założonych limitów i czy nie poświęcasz tej rozrywce więcej czasu niż planowałeś.

Jak stawiać zakłady, to tylko u legalnych bukmacherów

Jak więc grać bezpiecznie i odpowiedzialnie? Po pierwsze, lepiej nie traktować żadnych gier losowych jako szybkiego sposobu na wzbogacenie się, bo to udaje się naprawdę nielicznym. Po drugie, należy wykazywać żelazną konsekwencję, jeśli chodzi o czas i pieniądze poświęcane na granie (niektórzy polscy bukmacherzy umożliwiają swoim klientom ustawienie dziennych czy miesięcznych limitów kwot, które mogą obstawiać).

Listę zezwoleń dla bukmacherów prowadzi Ministerstwo Finansów

Wreszcie należy grać jedynie w legalnych, przeznaczonych do tego miejscach, u firm posiadających odpowiednie koncesje i pozwolenia.

Poniżej lista legalnych bukmacherów internetowych i stacjonarnych wraz z numerami pozwoleń przydzielonymi przez Ministerstwo Finansów:

  • TOTALbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.12.2017;
  • STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
  • Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
  • BetFan zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.3.2018;
  • Totolotek zezwolenie Ministerstwa Finansów AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
  • LV BET zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.9.2016.EQK;
  • Milenium zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
  • eToto zezwolenie Ministerstwa Finansów AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
  • forBET zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016;
  • SuperBet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.4.2017;
  • PZBuk zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017;
  • Betclic zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.11.2017;
  • eWinner zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.29.2017;
  • Fuksiarz zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.1.2020;
  • Betcris zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4. 6831.1.2019.

To najlepsze sposoby na to, by nie ponosić nadmiernego ryzyka i nigdy nie przekroczyć linii oddzielającej rozrywkę od nałogu.

Graj u legalnych bukmacherów z licencją MF. Stawianie zakładów bukmacherskich u nielegalnych firm to przestępstwo.

Źródło: PZBuk

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL