Hazard i uzależnienia behawioralne w opinii społecznej

Najczęściej czytane
Bartosz 18/06/2015

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Jak to jest naprawdę z uzależnieniem Polaków od hazardu? W czerwcu CBOS przeprowadził badania mające ukazać faktyczny stan zagrożenia społeczeństwa polskiego zjawiskiem hazardu. Jakie jest faktyczne zagrożenie?

Czy gry na automatach są rzeczywiście takim problemem, że wymagają nadzwyczajnych działań legislacyjnych?

Na te i inne pytania poszukajmy odpowiedzi w projekcie badawczym zrealizowanym przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej, współfinansowanym ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Przyjrzyjmy się:


Z wykresu jasno wynika, że największą popularnością cieszy się hazard realizowany przez monopol Państwa i w te gry regularnie gra około 40% wszystkich grających, natomiast ponad 65% badanych w ciągu ostatniego roku w ogóle nie interesowała się tym tematem.

Spójrzmy zatem jak wygląda zagrożenie uzależnieniem od tego typu rozrywek jaką jest hazard:


Około 2 % z grających – czyli z tych niecałych 35 %, którzy w ogóle w ciągu ostatniego roku podjęła jakąś aktywność związaną z uprawianiem hazardu ma problem z hazardem oraz tyle samo znajduje się w umiarkowanym poziomie ryzyka uzależnienia, które może ale nie musi prowadzić do problemu z hazardem.

A jakie są przyczyny uczestniczenia Polaków w grach hazardowych:

Okazuje się, że największy odsetek badanych deklaruje, że uczestniczy w grach aby zasilić budżet domowy oraz, że traktuje to jako zwykłą rozrywkę lub sposób na nudę. Problemy finansowe skłaniają do hazardu jedynie około 8% grających natomiast chęć odegrania, która mogłaby dobitnie wskazywać na problem hazardowy cechuje jedynie 0,8 % grających!

A jak gramy różnicując graczy na rodzaje gier:


Gry liczbowe Totalizatora Sportowego to najczęstszy wybór osób pragnących podreperować budżet domowy, omamionych szansą na dużą wygraną oraz chcących w łatwy sposób zdobyć pieniądze na dodatkowe dobra, na które nie mogą sobie pozwolić z oszczędności. A co charakteryzuje graczy na automatach? Przede wszystkim traktują grę jako rozrywkę, która dostarcza podczas gry emocji oraz dla których gra jest elementem życia towarzyskiego. Choć gracze na automatach również myślą o reperowaniu budżetu wygraną.

Na koniec zobaczmy jak prezentuje się w Polsce najczarniejsza strona gier hazardowych czyli tzw. patologiczny hazard.


28 tyś osób w 38 milionowym kraju uprawia hazard patologiczny co daje 0,073 %! Niecały promil społeczeństwa!

Nie lekceważąc w żaden sposób tych 28 tysięcy osób, u których problem hazardowy przyjął formę patologii przytoczmy cytat z uzasadnienia projektu ustawy o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r.:

Uzasadniony interes Państwa w monitorowaniu i regulowaniu rynku gier hazardowych wynika również z zagrożeniem uzależnienia od hazardu. Pojęcie hazard posiada szerokie znaczenie. Jest ono kojarzone także z aktywnością, której wynik zależy wyłącznie od przypadku. Osoby uprawiające hazard, pomimo braku kontroli nad biegiem wydarzeń, zawierzają losowi ich wynik, z nadzieją wygranej. Wydatki polskiego społeczeństwa na gry hazardowe stale rosną. Utrata kontroli nad uprawianiem hazardu charakteryzuje się brakiem odczuwalnych (somatycznych) objawów, które mogłyby pomóc w jego diagnozie. Patologiczny hazard został podniesiony do rangi osobnego zaburzenia psychicznego zdefiniowanego jako „zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych”. Problem uzależnienia od hazardu dotyczy w takim samym stopniu dorosłych, jak i nastolatków. Praktycznie nieograniczony dostęp do różnorakich form hazardu skutkuje według specjalistów od uzależnień niepokojącym wzrostem w Polsce liczby osób uzależnionych. Szczególnie hazard internetowy, którego dostępność jest znacznie większa niż tradycyjnych gier, oraz gry na automatach niosą ze sobą zwiększone ryzyko uzależnienia i zagrożenia dla nieletnich. Łatwość uzależnienia jest szczególnie odczuwalna u osób niepełnoletnich, które jako mniej dojrzałe emocjonalnie od dorosłych są bardziej podatne na pokusy, co powoduje, że w ich przypadku szybciej przekształcają się w uzależnienie. Problemy osobiste będące następstwem hazardu przynoszą uszczerbek na zdrowiu psychicznym (depresje), skutkują wyalienowaniem społecznym uzależnionych osób, współuzależnieniem bliskich, kosztami finansowymi (zadłużeniem, bankructwem, utratą dochodów).

I tak od pięciu lat robi się ze społeczeństwa idiotów i walczy się z wymyślonym wrogiem. Pozostaje tylko pytanie: w imię czyich interesów…

PREZENTACJA CBOS

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

max

18/06/2015

Czyli znów podwójna moralność :"państwowy"-dobry, a "prywatny"-zły co to za czasy? Powrót do starego? W sprawie automatów aonw jest podwójnie dno i to widać gołym okiem. Czysci się rynek po to aby nikt i nic nie przeszkodziło w instalacji wcześniej zaplanowanych spółek z ich systemami.

jacenty

18/06/2015

Co ma w tej sprawie do powiedzenia poseł Ireneusz Raś z PO,który forsuje otwarcie nowego kanału dystrybucji gier liczbowych monopolisty przez internet? W tym samym czasie służby ministra Kapicy walczą z automatami ,które maja 6 razy mniej graczy niż gry liczbowe.

hazardzista

21/07/2015

A ile osób nie jest leczonych, bo nadal rujnuje sobie życie w kasynach, punktach z maszynami czy przed komputerem (zakłady bukmacherskie, forex itp), a ile osób popełnia samobójstwa z tego powodu - problem z hazardem jest zdecydowanie większy, liczba leczących się to wierzchołek góry lodowej. Zapraszam na mój profil - opisuję swoje tragiczne konsekwencje hazardu ! !

obserwator

06/09/2015

Jakoś tych uzależnień u nas jest dużo(1.hazard,2.alkohol,3.palenie).Na 2i3 państwo na kontrolę na 1 nie bardzo się to udaje.CZY Totalizator to nie hazard?(a może to dobry hazard bo zasila kasę Państwową)graczy w totka liczy się w procentach w automaty w promilach i oni są "BE".Dlaczego nie zrobić z tego normalnej działalności?(wprowadzić np.kasy fiskalne wpłata-przychód,wypłata-koszt)i są podatki.A słabo dochodowe punkty znikną same i po sprawie.A nie cuda-niewida spółki,jakieś kapitały i inne mądre rzeczy.PARANOJA WSZĘDZIE MOŻNA ALE NIE U NAS.(trzeba zawsze coś usprawnić(czytaj spieprzyć).To może jak kiedyś (TOTOLOTEK CIĘ NIEBUJA,TY MU DYCHE A ON CI ... BUDUJE OBIEKTY SPORTOWE)i gdzie one?

Ślimak

06/09/2015

A oto cała teoria a raczej prawda o konieczności Ustawowej dla hazardu. Wszystkim się wydaje że hazard to taka straszna zabawa która rujnuje tysiące ludzi. Państwo (rządzący ludzie) uzurpują sobie jakieś dziwne prawo decydowania o tym co będzie dla nas dobre a co złe i tu zaczyna się problem. Powstaje Ustawa Hazardowa po co ? A No po to żeby pewna mała grupka ludzi pusząca się tym że ma władzę nad całą resztą miała wrażenie że przez jakąś Ustawę kontroluje tą bardzo szkodliwą branże. To oczywiste kłamstwo jest ! Jest tysiące bardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka rzeczy niż hazard a chociażby cukier! Jest wszędzie i powoduję olbrzymie szkody dla naszego zdrowia a jednak nikt go nie likwiduje. Totalzator jest hazardem , tysiące osób skreśla codziennie kupony ale to dla władzy jest "dobry" hazard bo przecież gdzieś trzeba pracować po skończonej kadencji lub czerpać ze żródełka pod nazwą Spółki Skarbu Państwa (kuriozum na skalę światową). Na handel alkoholem czy papierosami jest potrzebna koncesja i na detal i na hurt i na gastronomię . Ale jeśli komuś się wydaje że przez te koncesje Państwo cokolwiek kontroluje po kątem jakichkolwiek uzależnień to jest w błędzie. Chodzi po prostu o KASĘ ! Wielka sprawa Ustawa Hazardowa . Ona musi być tak jak koncesje i akcyza na alkohol, tytoń bo jeśli by nie było to po co Służba Celna, Ministrowie , Generałowie. A tak jest ustawa są koncesje więc wszyscy są potrzebni. Czy ktoś to kiedyś policzył? Tak więc dochodzimy do końca tego problemu te wszystkie badziewne ustawy, koncesje itp. Są potrzebne dla rządzących żeby nam się wydawało że są tacy ważni i pracowici. Ale czy na pewno?

darko

08/09/2015

Do hazardzista: czyli jeden jest wniosek przestań grać państwo zapewni tobie lepszą rozrywkę a mianowicie tani alkohol w marketach. To jest ponoć mniej uzależniające. Powidzenia. Mamy ponoć wolny kraj i każdy robi co chce
E-PLAY.PL