Hazard sposobem na uniknięcie podatku

Gry hazardowe
Bartosz 25/02/2014

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2014

W kasynie od wygranej nie zapłacisz podatku, zadbaj jednak o zaświadczenie potwierdzające wygraną inaczej organ podatkowy zastosuje 75% stawkę podatku.

Wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegają co do zasady opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, podatnikom w określonych przypadkach przysługują jednak pewne zwolnienia.

Wygrane w loteriach, zakładach i grach liczbowych

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.2012.361 z późn. zm. dalej: updof) przewiduje szereg zwolnień podatkowych dla dochodów w postaci nagród i wygranych, jeżeli tego rodzaju dochody spełniają limity kwotowe i warunki przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a lub 68 updof. Artykuł 21 updof wprowadza zwolnienia przedmiotowe, które w większości limitowane są kwotowo. W przypadku wygranej w grze liczbowej, loterii pieniężnej czy zakładach wzajemnych gracz nie zapłaci podatku, jeżeli wygrana nie przekroczy 2.280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 6a).

Należy pamiętać, że wartość wygranych w tego rodzaju grach nie podlega sumowaniu, dlatego też limit kwotowy dotyczy tylko jednorazowej wygranej. W przypadku przekroczenia 2.280 zł od jednorazowej wygranej zostanie pobrany podatek od całej wygranej, a nie tylko od nadwyżki. Tego rodzaju podatek potrąci podmiot wypłacający wygraną (np. Totalizator sportowy w wygranej w Lotto przed wypłaceniem wygranej kwoty automatycznie pobierze nam 10% podatek), dlatego też podatnik nie będzie musiał wykazać tego typu korzyści w rozliczeniu rocznym PIT.

Czytaj całość na: skarbiec.biz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL