Hiszpański regulator gier otwiera konsultacje w sprawie loot boxów

Krajowy organ regulacyjny ds. Gier hazardowych, Dirección General de Ordenación del Juego (DGOJ), rozpoczął nowe konsultacje w sprawie przepisów dotyczących loot boxów w Hiszpanii.

W trakcie konsultacji zapytano, czy loot boxy w grach wideo wymagają nowych przepisów, czy powinny być regulowane jako produkty hazardowe, czy też powinny być całkowicie zabronione.

DGOJ zauważył, że loot boxy szybko „stały się bardzo istotnym modelem biznesowym” zarówno w grach płatnych, jak i bezpłatnych, przy czym połowa gier mobilnych i 35% gier komputerowych wykorzystuje mechanikę „ślepych pól” do zakupów w grze .

Regulator jest zdania, że ​​loot boxy mają wiele cech wspólnych z produktami hazardowymi, takich jak „bliskie przegrane” i „straty ukryte jako wygrane”. Stwierdzono, że można je wyraźnie uznać za hazard zgodnie z hiszpańską ustawą o grach hazardowych, która definiuje hazard jako wymagający zapłaty za udział, szansę na ustalenie wyniku i nagrodę przekazaną zwycięzcy.

„Ta prawna definicja, która jest znana i stosowana przez wszystkie podmioty oferujące działalność związaną z hazardem i zakładami, ma również zastosowanie do loot boxów. Nie ma znaczenia, czy ta nagroda jest kosmetycznym ulepszeniem gry wideo lub przewagą konkurencyjną gracza, który ją otrzymuje”.

DGOJ zadaje szereg pytań, aby ustalić, jak powinny być regulowane skrzynki z łupami. Obejmuje to pytanie, czy loot boxy powinny podlegać obowiązującemu hiszpańskiemu ustawodawstwu w zakresie hazardu, czy też potrzebne są nowe ramy regulacyjne.

W tym drugim przypadku zapytuje, na czym powinny polegać takie przepisy, czy potrzebne były konkretne ramy ochrony klientów i czy operatorzy oferujący skrzynki z łupami powinni mieć obowiązek ubiegania się o licencje na gry hazardowe. Pytania są również następujące: czy loot boxy powinny być uważane za legalne, czy też powinny być zakazane. Konsultacje trwają do 31 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *