Holandia podniesie podatki hazardowe?

Ze świata
Wiktor Czerwiński 16/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2024

Po półrocznych negocjacjach, trwających od listopada PPV oświadczyła wczoraj, że przełamała poważny impas, przedstawiając marszałkowi Izby Martina Bosmy budżet z planami fiskalnymi rządu. Zaprezentowano w nim plany fiskalne rządu dotyczące podatków, wydatków, inwestycji publicznych i dotacji. Według tego porozumienia podatek od gier hazardowych w Holandii ma zostać zmieniony z 30,5% na 37,8%, jeśli umowa zostanie wdrożona.

Pod przewodnictwem populisty Gerta Wildersa Partia Wolności (PVV) ogłosiła, że zgodziła się „na podstawie warunków” na utworzenie rządu koalicyjnego z konserwatywnymi odpowiednikami Partii Wolności i Demokracji (VVD), Nowej Umowy Społecznej (NSC) i Partii Ruch Rolników-Obywatelów (BBB).

„O 23:40 porozumienie koalicyjne zostało wreszcie oczyszczone z białego dymu, gdy VVD również jednomyślnie zgodziła się po wieczorze pełnym pizzy.”

Jak podaje CasinoNieuws.nl ostateczne porozumienie osiągnięto o godzinie 1:39, po czym tuż po godzinie 2:00 26-stronicowy dokument został przekazany spikerowi Izby Reprezentantów Bosmie.

W załączniku budżetowym do umowy stwierdzono, że podatek od gier hazardowych w Holandii zostanie zmieniony z 30,5% na 37,8%. Skarb państwa miałby otrzymywać dodatkowe 202 mln euro (861 mln PLN) rocznie z tytułu podatku od gier hazardowych.

Dziś rano zaprezentowano porozumienie zatytułowane „Nadzieja, odwaga i duma”.

Dodatkowo koalicja PVV, VVD, NSC i BBB zgodziła się wprowadzić ulgę podatkową w wysokości 2000 euro dochodu pracującej rodziny w latach 2025–2028 oraz zwiększyć świadczenia na dzieci i dodatek mieszkaniowy dla rodzin holenderskich.

Holandia zobowiąże się także do wydatków NATO na bezpieczeństwo i obronę w wysokości 2% PKB. Koalicja odrzuci unijną ochronę środowiska, umożliwiając przedsiębiorstwom rolnym „ponowne wprowadzenie czerwonego oleju napędowego, co wiąże się z kosztami”.

Osiągnąwszy kompromis w sprawie utworzenia rządu, Geert Wilders nie będzie premierem Holandii.

Geert Wilders, szef Partii Wolności (PVV)

„Dobra wiadomość jest taka, że osiągnęliśmy porozumienie negocjatorów, ale oczywiście będzie ono ostateczne dopiero wtedy, gdy osiągną zgodę partie parlamentarne” – stwierdził Wilders

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL