Holandia wprowadza nowe zasady związane z odpowiedzialną grą

Odpowiedzialna gra Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 03/06/2024

Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca 2024

Holenderski Urząd ds. gier hazardowych (KSA) opublikował dzisiaj zmienione zasady dotyczące odpowiedzialnej gry. Do najważniejszych zmian i doprecyzowań należy obowiązek „monitorowania w czasie rzeczywistym” oraz ustalenie limitu depozytów finansowych. Z wyjątkiem kilku artykułów zmienione zasady polityki wejdą w życie natychmiast.

We wrześniu 2023 r. Ksa opublikowała raport z badania dotyczący interpretacji obowiązku staranności i jego realizacji u 10 dostawców usług internetowych. Badania te wykazały, że świadczeniodawcy nie zawsze prawidłowo kształtują obowiązek opieki, np. dlatego, że nie interweniują w odpowiednim czasie w przypadku nadmiernej zabawy lub ewentualnego uzależnienia.

Na podstawie wyników badania oraz niedawno znowelizowanych zasad reklamy Ksa stworzyła znowelizowany projekt Regulaminu odpowiedzialnej gry. Aby sprawdzić wykonalność tego rozwiązania, przeprowadzono konsultacje z zainteresowanymi stronami z sektora gier hazardowych (dostawcami, organizacjami branżowymi i ekspertami ds. uzależnień). Ksa dokładnie zapoznała się z 33 obszernymi odpowiedziami. Koncentrowały się one głównie na tematyce profilaktyki uzależnień.

Nowe kryteria

Wprowadzenie limitu depozytów finansowych stanowiło ważny krok w kierunku stworzenia bezpieczniejszego rynku. Wpłacając kwotę 300 EUR (młodzi dorośli w wieku od 18 do 24 lat) lub 700 EUR (od 24 lat) lub więcej, dostawca musi sprawdzić, czy gracza stać na grę, zanim będzie mógł wpłacić większą kwotę. Jeżeli nie wydaje się, aby tak było, dostawca musi zablokować dalsze depozyty w tym miesiącu kalendarzowym.

Jest to kolejny ważny krok, zaostrzający monitorowanie zachowań związanych z hazardem w czasie rzeczywistym. Dostawca gier hazardowych online musi wykryć, przeanalizować i interweniować w ciągu maksymalnie jednej godziny od pojawienia się sygnału lub uzasadnionego podejrzenia nadmiernego uczestnictwa lub uzależnienia od hazardu. Wymóg ten obowiązuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Aby spełnić obowiązek staranności, usługodawca musi zatem zachować czujność w dzień i w nocy.

Publikacja i wejście w życie

W dniu dzisiejszym Ksa publikuje w Dzienniku Urzędowym zmieniony Regulamin Odpowiedzialnej Gry. Zasada polityki zaczyna obowiązywać natychmiast. Szereg artykułów dotyczących m.in. limitu lokat finansowych i związanego z nim obowiązku weryfikacji jest z tego zwolnionych i wejdzie w życie w późniejszym terminie, ze względu na niezbędne dostosowania informatyczne, rekrutację nowych pracowników i niezbędny do tego czas przygotowania. Artykuły te wejdą w życie 1 października 2024 r.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL