Holenderski regulator bada operatorów, którzy dopuszczają „nadmierne straty finansowe”

Prawo hazardowe Ze świata
Marcin Sapiński 26/12/2022

Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia 2022

Przewodniczący KSA, René Jansen, ujawnił, że holenderski regulator wszczął dochodzenie w sprawie operatorów, którzy według niego nie przestrzegają obowiązku opieki nad swoimi graczami.

Jansen przemawiał na Amsterdam Gambling & Awareness Congress  2022, konferencji poświęconej głównie szkodom związanym z hazardem w Holandii.
Przewodniczący KSA zauważył, że regulator pracuje nad wprowadzeniem obowiązkowych maksymalnych limitów wydatków na hazard, temat, który był już omawiany wcześniej.  Obecnie gracze są zobowiązani do ustalenia limitu depozytu, ale nie ma określonego maksimum, co pozwala na ustawienie bardzo wysokiego limitu.

Rene Jansen

Ponadto Jansen dodał, że jego zdaniem wielu operatorów z holenderską licencją nie wywiązało się z obowiązku opieki nad klientami. W rezultacie organ regulacyjny rozpoczął „szerokie dochodzenie” w sprawie sposobu, w jaki operatorzy realizują swoje obowiązki.

„Widzieliśmy również inne przerosty, które rodzą pytania o to, jak usługodawcy radzą sobie z obowiązkiem opieki. Mówię o nadmiernych stratach finansowych dla graczy – dziesiątki tysięcy euro – w krótkim czasie, bez podjęcia zdecydowanych działań przez danego dostawcę. W związku z tym KSA wszczęła szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie wykonania obowiązku staranności”.

Liczba holenderskich graczy nie wzrosła

Podczas swojego przemówienia odniósł się również do otwarcia holenderskiego rynku online w zeszłym roku i czy doprowadziło to do wzrostu szkód związanych z hazardem. Jansen zauważył, że – według danych KSA – niewiele wskazuje na to, że liczba graczy wzrosła od czasu otwarcia rynku.

„Wydaje się, że liczba graczy tak naprawdę nie wzrosła w porównaniu z wcześniejszym nielegalnym okresem. W grze jest 563 000 kont, a wielu graczy ma wiele kont” – powiedział Jensen.

Odnosząc się do kwestii, czy legalny hazard online zwiększa szkody, Jansen powiedział, że „nie są jeszcze dostępne żadne wiarygodne dane”, ale Krajowy System Informacji o Alkoholu i Narkotykach wkrótce będzie miał dane na temat liczby osób leczonych z uzależnienia od hazardu.

„Jednak wiemy również, że tylko część osób uzależnionych od hazardu faktycznie podejmuje kroki w celu poszukiwania leczenia. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy zapowiedź ministra [ochrony prawnej], że zostanie przeprowadzone kolejne duże badanie, które da wgląd w liczbę graczy i ich zachowania w grach. To tworzy pełniejszy obraz” d0dał Jensen.

Reklamy hazardowe w Holandii

Jansen odniósł się również do reklamy hazardu w Holandii, a w szczególności do faktu, że duża liczba reklam gier hazardowych była emitowana bezpośrednio po legalizacji.

„Myślę, że nikt nie przegapi dyskusji i irytacji, które szybko pojawiły się w związku z ilością reklam. Myślę, że wszyscy je widzieliśmy: reklamy wzdłuż autostrady i wiele reklam w telewizji.

Ale była też dyskusja na temat tego, czy limity gry są wystarczająco restrykcyjne i czy obowiązek opieki dostawców jest odpowiednio realizowany

Otwarcie rynku i liczba dostawców starających sobie zapewniź miejsce na rynku często prowadzi do swego rodzaju „przesady” w takiej początkowej fazie, zanim nastąpi normalizacja.
„Dlatego były i będą interwencje w różnych obszarach, zarówno ze strony ministra, jak i KSA”.

Jako przykłady konkretnych działań Jansen wymienił zakaz prezentowania wzorców do naśladowania w reklamach hazardu, a także zbliżający się zakaz wszelkich „nieukierunkowanych” reklam hazardu. Dodał również, że KSA podjęła działania w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata Fifa 2022 przeciwko operatorom wykorzystującym w reklamach wzorce do naśladowania.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL