Ile się zarabia na statkach wycieczkowych

Amerykański Business Insider rozmawiał z 35 obecnymi i byłymi pracownikami wycieczkowców, którzy zarabiali miesięcznie od 500 do 10 tys. dolarów. Około 40 z nich ujawniło, że miesięczne zarobki były równe lub mniejsze niż 2 tys. dolarów (ok. 7600 zł).

Najmniej zarabiał były pracownik kuchni na pokładzie statków należących do Carnival Cruise Line, a najwyższe zarobki miał pierwszy oficer Royal Caribbean International. Przepytane przez dziennikarzy osoby pracowały na statkach w różnych okresach, jedni od 2004 roku, inni od tego roku.

Wiele osób wykonujących pracę na statkach wycieczkowych, zwłaszcza tych, którzy są zatrudnieni na gorzej opłacanych stanowiskach, pochodzi z regionów o niższych średnich dochodach niż te w USA, takich jak Karaiby, Ameryka Południowa, Europa Wschodnia i niektóre regiony Azji.

Były barman z Royal Caribbean, który zarabiał od 1600 do 1800 dolarów miesięcznie (6080-6840 zł), przyznał, że zarobki na wycieczkowcu są lepsze niż te, które byli mu w stanie zaoferować pracodawcy w Chile, jego ojczyźnie.

Koszty utrzymania pracownika wycieczkowca mogą być znacznie niższe niż koszty utrzymania pracownika na lądzie, ponieważ ten pierwszy nie musi płacić czynszu, ani kupować żywności. Ale pracownicy takich statków mają wymagające i niekonwencjonalne harmonogramy, przez co pracują dłużej niż gdyby wykonywali standardową pracę przez 40 godzin tygodniowo.

Mamy dużo pracy i jak na standardy amerykańskie nie jest to atrakcyjna praca, bo gdy się przeliczy, to wychodzi, że zarabia się czasem 5-10 dolarów na godzinę. Z czysto finansowego punktu widzenia, nie wygląda to dobrze, dlatego to rzuciłem
– mówi były pracownik Norwegian Cruise Line i Holland America Line, który pracował w kasynie na statku.

35 obecnych i byłych pracowników wycieczkowców, którzy rozmawiali z Business Insiderem, zarabiało miesięcznie koło 3,233 dolarów. Trzy największe linie rejsowe: Carnival Corporation, Royal Caribbean Cruises i Norwegian Cruise Line Holdings przedstawiły w dokumentach wymaganych przez regulatorów następujące średnie roczne wynagrodzenia swoich pracowników za 2018 rok:

• Carnival Corporation: 16 622 dolarów (ok. 63 164 zł)

• Royal Caribbean Cruises: 19 396 (ok. 73 705 zł)

• Norwegian Cruise Line Holdings: 20 101 (ok. 76 384 zł)

Oprócz wynagrodzenia, członkowie załogi zazwyczaj otrzymują bezpłatną opiekę medyczną, pokój i wyżywienie, posiłki i wiele innych świadczeń, które są często niedostępne w ich ojczystych krajach. Członkowie załogi są bardzo zadowoleni ze swojej pracy i możliwości awansu zawodowego, co wyjaśnia, dlaczego wskaźniki utrzymania pracowników w branży rejsów wycieczkowych wzrosły o 80 proc.
– przekazał przedstawiciel stowarzyszenia Cruise Lines International Association

O Autorze

1 odpowiedź do “Ile się zarabia na statkach wycieczkowych

  1. Amerykański Business Insider rozmawiał z 35 obecnymi i byłymi pracownikami ……NASTEPNIE: Około 40 z nich ujawniło……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.