Ilu Polaków ma problem z hazardem?

Gry hazardowe
Marek 03/10/2012

Ostatnia aktualizacja: 3 października 2012

Ponad 50 tys. Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na raport Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przygotowanego przez Fundację CBOS.

Jak czytamy, badanie przeprowadzono od listopada 2011 r. do lipca 2012 r. Jak poinformowała Jolanta Kalka z Fundacji CBOS, w ciągu roku poprzedzającego badanie prawie jedna czwarta respondentów (23,5 proc.) grała w gry na pieniądze. W przypadku 3,7 proc. Polaków gra może prowadzić do uzależnienia, a 0,2 proc. osób ma poważny problem z hazardem. Wśród osób, które grają w sposób ryzykowny, przeważają mężczyźni, a najbardziej zagrożeni uzależnieniem są młodzi ludzie, poniżej 18 lat.

Badacze wskazali sygnały ostrzegawcze, po których bliscy mogą zorientować się, że ktoś w ich rodzinie jest uzależniony, m.in. przekonanie, że gra może zastąpić pracę, rezygnowanie z niskich stawek, potrzeba, a nawet przymus odgrywania się.

„Dr Jolanta Celebucka, kierowniczka Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu oraz specjalistka terapii uzależnień, mówiła, że nałogowi hazardziści na ogół przechodzą prze cztery etapy: faza wygranej, faza strat, faza desperacji – gdy gracz zaczyna sobie uświadamiać konsekwencje uzależnienia, odczuwa wyrzuty sumienia – oraz faza utraty nadziei, w której podejmuje próby zaprzestania grania, często wspomagając się środkami psychoaktywnymi, w skrajnych przypadkach podejmuje próby samobójcze” – czytamy. Zdaniem Celebuckiej najbardziej niebezpieczna jest faza wygrywania.

We wtorek, przy okazji prezentacji raportu, ruszyła kampania „Hazard. Nie igraj”, której celem jest promowanie wiedzy o uzależnieniu od hazardu i źródłach pomocy dla uzależnionych i ich rodzin.

czytaj dalej na GazetaPrawna.pl

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL