Instytut Regulacji Hazardu wyjaśnia najważniejsze kwestie na temat rynku hazardowego w Czechach

Artykuły Najczęściej czytane Okiem eksperta
Wiktor Czerwiński 13:19 06/09/2024

Ostatnia aktualizacja: 12 września 2024

Czeski Instytut  Regulacji Hazardu (IPRH) postanowił wyjaśnić nieporozumienie jakie wywołała ich ubiegłoroczna  publikacja raportu na temat hazardu w Czechach. Z powodu błędnej interpretacji danych, nie tylko w mediach pojawiły się błędne informacje na temat liczby wygranych graczy w 2023 roku. Z tego powodu by zapobiec dalszym błędnym interpretacjom i uzupełnić dane o niezbędny kontekst  IPRH opublikował stosowne oświadczenie.

Nie zabierając cennego czasu naszych czytelników głos oddajemy ekspertom z IPRH. Lektura na maks. 4 minuty. Ze swojej strony podzieliliśmy publikacje nagłówkami. Dodaliśmy także kwoty w złotówkach PLN oraz euro EUR po kursie dzisiejszym z Google, aby lepiej zrozumieć skalę rynku hazardowego u naszych południowych sąsiadów. Przyjemnej lektury.

Problem hazardu wśród młodych, niedokładne badania

Przede wszystkim chcielibyśmy wyjaśnić odnotowany wzrost rozpowszechnienia hazardu wśród dzieci i młodzieży, na który zwraca uwagę raport. Wspomniane dane, że prawie 16% nastolatków ma doświadczenie z hazardem, a 2% gra regularnie, opierają się na ankiecie przeprowadzonej wśród uczniów w grupie wiekowej 15-19 lat. Nie dokonuje jednoznacznego rozróżnienia na nieletnich i osoby powyżej 18. roku życia, które mogą stanowić znaczną część respondentów. W ramach procedury zgłaszania uwag jako IPRH zwróciliśmy uwagę na możliwy wypaczający ton przygotowanej ankiety, który w trakcie dalszych badań będzie odzwierciedlał rozkład kategorii wiekowych. Ponieważ większość tej grupy mogą stanowić osoby powyżej 18 roku życia, które mogą legalnie grać w gry hazardowe w Czechach.

„Czarny rynek” w Czechach ma się dobrze

Jednak główną przyczyną hazardu nieletnich jest znaczny odsetek nielegalnie prowadzonych kasyn i kasyn online, które umożliwiają grę nieletnim graczom, osobom niepełnoletnim i innym osobom wykluczonym z gier hazardowych. Według analizy przeprowadzonej przez Czarną Księgę Nielegalnego Hazardu aż 30 procent rynku gier hazardowych stanowią nielegalne placówki stacjonarne i internetowe. Podmioty prawne natomiast weryfikują, czy każdy gracz ma ukończone 18 lat i nie jest jednocześnie zarejestrowany w Rejestrze Osób Wykluczonych. W przeciwnym razie grozi im wysoka kara do 50 milionów koron (8,55 mln złotych / 1,98 mln euro). Dlatego z naszego punktu widzenia istotne jest, jak już od dawna podkreślaliśmy, skupienie się na bardziej konsekwentnej walce z nielegalnym hazardem.

IPRH wyjaśnia ile naprawdę Czesi zostawili u operatorów hazardowych

Jeśli chodzi o kwotę postawioną w zeszłym roku, prawdą jest, że Czesi postawili w sumie 873,5 miliarda CZK (149,42 mld PLN/ w 2023 roku. Jednocześnie jednak należy wspomnieć, że graczom wypłacono 814,3 miliarda CZK (139 mld PLN/35,52 mld EUR) w postaci wygranych. Rzeczywista strata graczy wyniosła zatem 59,2 miliarda CZK (10,111 mld PLN/2,364 mld EUR). A to znacznie mniej niż podana kwota całkowitych zakładów.

Często prezentowana kwota 873,5 miliarda CZK (149,358 mld PLN/34,897 mld EUR) to suma wszystkich pieniędzy włożonych w grę, często wielokrotnie. Dlatego też, jeśli gracz postawi tę samą kwotę więcej niż raz, każdy z jego zakładów jest wykazywany osobno w sumie, co prowadzi do wzrostu łącznej kwoty pieniędzy „postawionych” w statystykach, mimo że są to nadal te same pieniądze z punkt widzenia gracza.

Zdecydowana większość krążących w ten sposób pieniędzy jest zwracana graczom w postaci wygranych. W zeszłym roku 93% wszystkich postawionych pieniędzy zostało zwróconych graczom. Rzeczywista strata graczy wynosząca 59,2 miliarda CZK (10,122 mld PLN/2,365 mld EUR) jest w rzeczywistości tylko o 5,4 miliarda CZK (923,5 mln PLN/215,773 mln EUR) (10%) wyższa niż w 2022 roku.

Koszty legalnych operatorów

Należy również podkreślić, że te 59,2 miliarda CZK(10,122 mld PLN/2,365 mld EUR) nie stanowi zysku netto operatorów gier hazardowych. Od tej kwoty państwo pobierało 23% lub 35% podatku od gier, w zależności od rodzaju hazardu. W 2023 r. pobór tego podatku sięgnął łącznie 18,3 miliarda CZK (3,129 mld PLN/ 731,249 mln EUR). Dochody budżetów gmin wyniosły zatem 9,5 miliarda CZK (1,624 mld PLN / 379,629 mln EUR), a budżetu państwa 8,8 miliarda CZK (1,504 mld PLN/351,652 mln EUR). Udział stanu w dochodach z podatku od gier hazardowych wyniósł 48%.

Operatorzy pokrywają również koszty operacyjne ze swoich dochodów oraz płacą państwu inne podatki, składki ubezpieczeniowe i inne obciążenia. W sumie ponad połowa wszystkich utraconych pieniędzy trafi do państwa. Ponadto od 01.01.2024 stawka podatku na gry na żywo, bingo, zakłady bukmacherskie, loterie, loterie i turnieje na małą skalę wzrosła z 23% do 30%.

Złote lata hazard w Czechach ma za sobą

Choć z powyższych danych mogłoby się wydawać, że hazard w Czechach dynamicznie się rozwija, jest odwrotnie. Od 2011 roku, kiedy w kraju dopuszczono ponad 100 000 gier technicznych, czyli automatów do gier, ich liczba systematycznie maleje. Według stanu na 1 stycznia 2024 r. koncesję na prowadzenie gier technicznych w naszym kraju posiadało 51 firm, a łącznie dopuszczono do użytku 24 300 automatów do gier.

W Instytucie, który jest jednocześnie nowym członkiem rządowego Komitetu Doradczego ds. Zbierania Danych o Uzależnieniach, wierzymy, że umieszczenie tych danych we właściwym kontekście przyczyni się do lepszego zrozumienia problematyki hazardu w Republice Czeskiej i pomoże zapobiegać możliwe nieporozumienia wynikające z niepełnej interpretacji statystyk. Niestety są one długoterminowe i niesprawiedliwie wyrządzają szkody sektorowi gier hazardowych, który w ostatnich latach przeszedł długą drogę i od dawna nie jest już prawdą, że Republika Czeska jest kasynem Europy.

źródło: IPRH.cz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL