Jacek Kapica bez zarzutów

Gry hazardowe
Bartosz 22/10/2014

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2014

Nie ma wystarczających dowodów, by postawić zarzuty za aferę hazardową wiceministrowi finansów. Prokuratura Generalna uznała, że oskarżenie Jacka Kapicy rozsypie się w sądzie.

 

Oskarżony Jacek Kapica to byłby news. Wcześniej szef Izby Celnej w Szczecinie, a od lutego 2008 r. wiceminister finansów odpowiadający za Służbę Celną. Ma opinię uczciwego, aferoodpornego urzędnika. Gdy afera hazardowa w 2009 r. mocno poobijała rząd (CBA podsłuchało rozmowy biznesmenów z branży hazardowej z politykami), Kapica miał rolę pozytywnego bohatera. Nie uległ lobbystom, którzy zamierzali skompromitować go intrygą.

Kapica mógłby mieć jednak problemy z powodu wysypu automatów do gry, tzw. jednorękich bandytów. W latach 2003-09 było ich ok. 100 tys. Automatami zainteresowano się po wybuchu afery hazardowej. Zespół śledczych z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku wciąż sprawdza, jak to się stało, że automaty, które wbrew przepisom pozwalały na grę o wysokie stawki, mogły legalnie działać.

Według szacunków Ministerstwa Finansów skarb państwa mógł z tego tytułu stracić nawet kilka miliardów złotych, bo od takich automatów powinny wpływać wyższe podatki. Według białostockiej prokuratury proceder był możliwy, bo celnicy, urzędnicy skarbowi i resortu finansów nie dopilnowali swoich obowiązków. Nie znaleźli korupcji, tylko tzw. przestępstwo urzędnicze.

Dotąd zarzuty usłyszało ok. 200 osób, głównie właścicieli automatów i firm je sprowadzających, również celnicy. Zarzuty ma też pięciu urzędników wysokiego szczebla z resortu finansów. Szóstym miał być Kapica.

Trzy tygodnie temu TVN ujawnił, że po interwencji Prokuratury Generalnej śledczy z Białegostoku wycofali się z pomysłu stawiania zarzutów, wątek Kapicy zaś wyłączono – na wniosek szefa podlaskiej prokuratury – i przekazano do prokuratury w Poznaniu.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szczecin

15:04
22/10/2014

To główny winowajca!!! Ten bydlak okradł nas na wiele setek milionów!! na kogo on ma tak mocne papiery ze jest tak chroniony taki bałwan powinien juz dawno siedziec!! Oddaj bałwanie panstwu pieniądze!!!
E-PLAY.PL