Jak chronić młodzież przed hazardem online

Gry hazardowe
Bartosz 11/06/2014

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2020

Według badań Fundacji Dzieci Niczyje, polska młodzież przejawia wysokie zainteresowanie hazardem w internecie. Dodatkowo, większość serwisów bukmacherskich dostępnych w Polsce działa bez zezwolenia Ministra Finansów i w żaden skuteczny sposób nie weryfikuje wieku graczy. Pozwala to tym samym na swobodny dostęp do hazardu nawet najmłodszym internautom, stanowiąc dla nich niebezpieczeństwo. W odpowiedzi na alarmujące dane, Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała rekomendacje na temat ochrony młodych użytkowników internetu przed hazardem online.

Z witryn hazardowych – takich jak loterie, zakłady, czy kasyna internetowe – korzysta ponad 7% uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych. Blisko 2,5% z nich deklaruje, że z serwisów takich korzysta co najmniej raz w tygodniu. Tymczasem zgodnie z najnowszymi badaniami Megapanel PBI/Gemius odsetek osób pomiędzy siódmym, a siedemnastym rokiem życia, które odwiedzają tego rodzaju witryny, wynosił w styczniu 2014 roku ponad 15,8%.

Zainteresowanie hazardem online wśród młodych internautów jest bezpośrednio powiązane z niepokojącym zjawiskiem nadmiernego korzystania z mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież. Na ryzyko uzależnienia szczególnie narażeni są młodzi ludzie, dla których internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego oraz rozrywki. Ten problem staje się coraz poważniejszy i wymaga szybkiej reakcji rodziców, opiekunów i pedagogów.

– Najważniejsze jest, by zarówno dzieci, jak i rodziców, uświadomić i przekazać im odpowiednią wiedzę na temat zagrożeń związanych z hazardem online i nadmiernym korzystaniem z internetu. Podstawą ochrony młodych internautów może być ustalanie oraz egzekwowanie przez opiekunów reguł korzystania z sieci. Niepełnoletni muszą wiedzieć, jakie formy aktywności w internecie są dozwolone oraz ile czasu mogą spędzić w sieci. W środowisku szkolnym rekomendujemy podejmowanie zajęć dotyczących nadmiernego korzystania z internetu. Celem inicjatywy jest wzbudzenie wśród młodych internautów refleksji, czy przypadkiem świat wirtualny nie zdominował ich wolnego czasu i czy nie warto zmienić nawyków tak, by czerpać przede wszystkim z uroków życia poza siecią – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała broszurę dla profesjonalistów na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z komputera i internetu przez dzieci oraz młodzież. Przewidziano w niej także scenariusze zajęć dla różnych grup wiekowych zwiększające świadomość w zakresie ochrony przed uzależnieniem od internetu. Materiały dostępne są bezpłatnie na stronie programu „Dziecko w Sieci” Fundacji Dzieci Niczyje – www.dzieckowsieci.fdn.pl. W przygotowaniu jest poradnik dla szkół na temat systemowego reagowania w placówkach edukacyjnych na nadmierne korzystanie z internetu przez dzieci i młodzież.

Młodzi internauci oraz osoby zaniepokojone lub podejrzewające uzależnienie od sieci u dzieci i młodzieży mogą skontaktować się z konsultantami projektu Helpline.org.pl Fundacji Dzieci Niczyje, by dowiedzieć się jak pomóc i przeciwdziałać temu zagrożeniu. Psycholodzy i pedagodzy udzielają porad online (Helpline.org.pl) oraz telefonicznie pod numerem 800 100 100 (poniedziałek – piątek, godz. 12.00-18.00).

Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

XxX

11/06/2014

Trzeba sie calkowicie zgodzic z teza, ze dzieci trzeba edukowac! i chronic przed niebezpieczenstwami. W swietle obecnych wydarzen, nalezaloby jednak sprawdzic w ksiegach fundacji czy czasami, mocno oddzialujace ostatnio na rynek, Stowarzyszenie Menadzerow Branzy Gier Losowych nie dokonywalo w ubieglych miesiacach jakichs wplat na Dzieci Niczyje...
E-PLAY.PL