Jak chronić telefon przed śledzeniem: 7 prostych wskazówek

Twój telefon Cię śledzi. To jest fakt. Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, Twój telefon stale wysyła sygnały i pinguje różne wieże i satelity, aby śledzić Twoją lokalizację. Informacje te są cenne dla firm, reklamodawców i innych osób, które chcą zawsze wiedzieć, gdzie jesteś.

Ale nie martw się – służymy pomocą! W tym poście  omówimy 7 prostych sposobów ochrony telefonu przed śledzeniem. Jeśli nagle zauważysz prośby, takie jak śledzenie iPhone’a mojej dziewczyny na telefonie swojego chłopaka, może to oznaczać, że chcą nielegalnie dostać się do twojego telefonu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak chronić telefon przed śledzeniem.

Użyj torby Faradaya

Torba Faradaya to prosty, ale skuteczny sposób na blokowanie wszystkich sygnałów przychodzących lub wychodzących z telefonu. Uniemożliwi to telefonowi komunikację z dowolnymi wieżami lub satelitami, a tym samym uniemożliwi śledzenie. Możesz kupić torbę Faradaya przez Internet za stosunkowo tanią cenę lub możesz ją zrobić samodzielnie, używając kilku prostych materiałów.

Ograniczone śledzenie reklam

Większość przeglądarek mobilnych umożliwia ograniczenie śledzenia reklam na Twoim urządzeniu. Oznacza to, że reklamodawcom będzie trudniej zbierać dane o Tobie i Twoich nawykach przeglądania. Aby włączyć tę funkcję, otwórz ustawienia przeglądarki i poszukaj sekcji „Prywatność” lub „Reklama”. Stamtąd powinieneś być w stanie całkowicie wyłączyć śledzenie reklam lub w indywidualnych przypadkach.

Korzystaj z przeglądarek zapewniających prywatność i VPN na swoim telefonie

Chociaż nie jest to niezawodna metoda, te narzędzia mogą zapewnić bezpieczeństwo podczas przeglądania Internetu lub korzystania z innych aplikacji mobilnych, które mogą śledzić Twoją lokalizację. Jeśli martwisz się, ile danych jest gromadzonych przez witryny/aplikacje podczas śledzenia Twojej lokalizacji, jedną z opcji do rozważenia jest pobranie prywatnej przeglądarki, takiej jak DuckDuckGo, zamiast korzystania z Chrome (która śledzi wszystko). Możesz także spróbować zainstalować oprogramowanie wirtualnej sieci prywatnej (VPN) na swoim urządzeniu, aby innym trudniej było zorientować się, jaki rodzaj ruchu przechodzi przez jego połączenie sieciowe w danym momencie. Korzystanie z jednej z tych metod utrudni reklamodawcom i rządom dokładne sprawdzenie, gdzie się znajdujesz.

Całkowicie wyłącz telefon i wyjmij baterię

Jest to prosty, ale skuteczny sposób ochrony telefonu przed śledzeniem. Po wyłączeniu telefonu komórkowego lub tabletu przestaje on komunikować się z dowolnymi wieżami w zasięgu, a zatem nie może być używany do celów śledzenia. Wyjęcie baterii zapobiegnie temu również poprzez usunięcie źródła zasilania (co uniemożliwia komunikację). Jeśli martwisz się, że ktoś próbuje śledzić, dokąd idziesz na podstawie sygnału, który może odebrać z pobliskich anten – czy to rządowe agencje nadzoru, czy po prostu ktoś szpiegujący przez otwarte okno, siedząc przed domem po drugiej stronie miasta – wtedy wyłączasz się wszystkie urządzenia elektroniczne stają się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek! A jeśli to możliwe, staraj się nie używać przenośnej elektroniki, takiej jak podczas podróży, ponieważ emitują one promieniowanie i można je łatwo wykryć.

Wyłącz radio GPS

Innym sposobem zapobiegania śledzeniu telefonu jest wyłączenie radia GPS. Można to zrobić w ustawieniach urządzenia lub zainstalować aplikację, która zrobi to za Ciebie. Chociaż wyłączenie GPS może nie zawsze być konieczne, warto to zrobić, jeśli zamierzasz znaleźć się w szczególnie wrażliwym obszarze (takim jak sąd lub więzienie), gdzie ktoś może próbować śledzić twoje ruchy.

Wyłącz radia komórkowe i Wi-Fi w telefonie

Jeśli nie potrzebujesz sieci komórkowej ani połączenia Wi-Fi, wyłączenie obu tych funkcji pomoże zapobiec pingowaniu telefonu w pobliżu wież. Nie powstrzyma to kogoś przed śledzeniem Twojego telefonu przez GPS, ale utrudni mu dokładne określenie, gdzie się znajdujesz w danym momencie.

Wniosek

Twój telefon komórkowy to niesamowite urządzenie, którego można używać na wiele sposobów – od śledzenia celów zdrowotnych i sprawnościowych za pomocą aplikacji takich jak Fitbit lub MyFitnessPal, po wysyłanie SMS-ów i wykonywanie połączeń, gdy potrzebujesz pomocy (lub po prostu chcesz uzyskać opinię kogoś innego na temat coś). Istnieje jednak jedna wielka wada nadmiernego używania tych urządzeń – emitują promieniowanie, które z czasem może potencjalnie powodować raka! Jeśli martwisz się o śledzenie, wypróbuj te wskazówki już dziś, zanim poczujesz się gorzej niż to, co już wiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.