Jak małą loterią nie wpędzić się w duże kłopoty

Gry
Bartosz 24/04/2014

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020

Organizator gry uprawniającej osoby nabywające kupony do udziału w losowaniu nagród, musi pamiętać o poinformowaniu urzędu celnego o tej imprezie nie później niż 30 dni przed jej rozpoczęciem.

Jako prywatna szkoła planujemy na okoliczność Dnia Dziecka urządzić rodzinny piknik dla uczniów i ich rodzin, a w ramach pikniku – loterię fantową. Dochody z loterii miałyby zostać przeznaczone na pomoc dla domu dziecka. Czy organizacja takiej loterii wymaga dokonania jakichś szczególnych formalności? Czy są zagadnienia, na które powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie popaść w konflikt z fiskusem? – pyta czytelnik.

Małe loterie fantowe to sposób zacieśnienia integracji społeczności lokalnej oraz pozyskania dochodu na cele statutowe przez gminy, szkoły, przedszkola, różne stowarzyszenia, fundacje, parafie itp. Pomimo pewnego formalizmu, są często spotykanym punktem różnego rodzaju imprez lub festynów. Loteria fantowa często wykorzystywana jest jako sposób zbiórki środków pieniężnych na określone cele. W formie atrakcji towarzyszyć może także imprezom rozrywkowym, edukacyjnym, czy społecznym.

Z danych statystycznych posiadanych przez ministra finansów wynika, że od 14 lipca 2011 r., tj. od dnia wejścia w życie zmian do ustawy o grach hazardowych, do 31 grudnia 2011 r. zgłoszono 79 małych loterii fantowych. Natomiast w okresie od 1 stycznia 2012 r. do 30 października 2012 r. zgłoszono 942 przypadki urządzania małych loterii fantowych.

Czytaj całość w dzisiejszym wydaniu tekst Adama Bigasa w Rzeczpospolita oraz na prawo.rp.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL