Jak Polska promuje zakłady eSportowe wśród mas

E SPORT
Marek 08:58 08/11/2022

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2024

Esport już ma ponad 40 lat, jednak w Polsce o tej tematyce zrobiło się głośno dopiero w ostatnich latach. I to tylko wtedy, jak gracze i drużyny zaczęły odnosić sukcesy i przyciągać tłumy fanów.

Esport pojawił się w 1972 roku, gdy na Uniwersytecie Stanforda po raz pierwszy zorganizowano turniej w grę wideo. Była to kosmiczna strzelanka Spacewar. W Stanach Zjednoczonych esport był popularny już w latach 80., gdy Atari zorganizowało ogólnokrajowy turniej The Space Invaders Championship, w którym wzięło udział 10 tys. graczy z całego kraju.

Organizacje esportowe

Już z początkiem XXI wieku zostały stworzone wielkie organizacje, jak ESL (Electronic Sports League) oraz ESEA (E-Sports Entertainment Association League). Z kolei w 2002 roku powstała amerykańska organizacja MLG (Major League Gaming). Pojawiły się też popularne turnieje Intel Extreme Masters oraz World Cyber Games. Spory udział w popularyzacji esportu miały także serwisy streamingowe (Twitch.tv). Bukmacherzy też zaczęli popularyzować esport i dodawać do swojej oferty najważniejsze turnieje esportowe.

W Polsce branża esportowa ma się wyjątkowo dobrze, ponadto w kraju stale rośnie liczba profesjonalnych graczy. W Polsce odbywają się duże turnieje i poważne ligi. Na przykład Ultraliga, która miała sezon “zerowy” w 2008 roku. Dzięki współpracy z amerykańskim producentem Riot Games Ultraliga skupia się na popularnej grze League of Legends. Żeby popularyzować esport, mecze całego sezonu transmitowane są w telewizji i internecie.

ESL Mistrzostwa Polski i IEM Katowice

IEM Katowice to fenomen polskiego esportu, który przyciąga tysiące pasjonatów gry Counter Strike z Polski i zagranicy. IEM Katowice jest jest rozgrywany w Spodku, który jest areną esportową od 2013 roku. Na trybunach najlepszym esportowym zespołom kibicuje ponad kilkanaście tysięcy fanów. Esport w Polsce stał się też popularnym dzięki ESL Mistrzostwa Polski. Są to najważniejsze krajowe rozgrywki w grę Counter Strike Global Offensive, które odbywają się regularnie od kilku lat oraz mają rozgrywki wiosenne i jesienne.

Zakłady bukmacherskie na eSport

W zakładach bukmacherskich na esport można typować wiele zdarzeń, w tym dokładny wynik spotkania, zakłady z handicapem, liczbę map/rund (w CS:GO), pierwszą krew/smoka/wieżę w LoL. Polscy bukmacherzy zadbali o to, aby gracze mieli do dyspozycji szeroką ofertę zakładów, wysokie kursy i darmowy streaming meczów na żywo – wszystko to przyciąga uwagę kibiców i daje możliwość postawienia zakładów na ulubioną grę. Najpopularniejszymi dyscyplinami esportowymi wśród polskich graczy jest Dota 2, CS:GO, StarCraft II, Warcraft, Rainbow Six, Overwatch oraz League of Legends.

Najpopularniejsze firmy bukmacherskie w Polsce

Jeśli chodzi o najbardziej zaufane firmy bukmacherskie w kraju, to przede wszystkim warto zwrócić uwagę na  LVBET, STS, Forbet oraz Ewinner. Każdy z powyżej wspomnianych bukmacherów ma wiele do zaoferowania.

Na przykład gracze LVBET mogą skorzystać z transmisji turniejów Esport Championship Serie czy Home Sweet Home Cup. Bukmacher Forbet szybko zainwestował w rozwój oferty zakładów na esport. W 2019 roku Forbet został sponsorem Polskiej Ligi Esportowej, a w 2020 roku stał się oficjalnym sponsorem jednej z najlepszych polskich organizacji e-sportowych, x-kom AGO. Największy bukmacher w Polsce STS jako pierwszy udostępnił w swojej ofercie pojedyncze zakłady na esporty. Lider rynku zakładów bukmacherskich na początek został sponsorem drużyny e-sportowej CS:GO Izako Boars i nawiązał współpracę z Pawłem ‘innocentem’ Mockiem. STS przejął też sponsoring Polskiej Ligi Esportowej (druga edycja) oraz został oficjalnym sponsorem organizacji Devils.one.

Bukmacher eWinner też dołączył do grona sponsorów esportu. W 2020 firma bukmacherska została sponsorem strategicznym Polskiej Ligi Esportowej. eWinner ma w swojej ofercie ciekawe zakłady na esport i może się pochwalić rozbudowaną aplikacją mobilną, która proponuje liczne bonusy dla wielbicieli esportu.

Legalni bukmacherzy w Polsce posiadają specjalne zezwolenie na prowadzenie działalności w sieci. Często firmy bukmacherskie w ramach promocji pozwalają postawić zakłady na esport bez podatku. Ponadto na stronach większości bukmacherów działa system promocyjny, który pozwala graczom zaoszczędzić swój budżet i spróbować sił w obstawianiu różnorodnych dyscyplin sportowych.

Silni sponsorzy gwarantują solidne wsparcie finansowe, które jest niezbędne do dalszego rozwoju zawodników i organizacji e-sportowych. Polscy bukmacherzy inwestują w organizowanie profesjonalnych wydarzeń esportowych i rozwój całej branży. Wsparcie udzielane przez znane marki bukmacherskie ma dużą wartość wizerunkową.

Polscy bukmacherzy są sponsorami najlepszych klubów czy reprezentacji Polski też między innymi w innych dyscyplinach sportowych. Wiadomo, że budowanie w polskim społeczeństwie świadomości tego, że e-sport to nie to po prostu granie w gry, nie jest łatwym procesem. Jednak promowanie zawodowego uprawiania e-sportu się opłaca, o czym mogą świadczyć na przykład IEM w Katowicach, gdzie przyjeżdżają najlepsi esportowcy z całego świata. Katowicki Spodek gości tłumy kibiców, co sprzyja rozwojowi miasta. Zakłady esportowe są promowane przede wszystkim za pomocą kampanii marketingowych oraz współpracy ze znanymi sportowcami. Polscy bukmacherzy aktywnie wspierają tę dziedzinę i proponują ciekawe typy na esport.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL