Jak zrobić NFT i sprzedawać swoją sztukę w formie stokenizowanej?

Kryptowaluty Okiem eksperta
Iwo 02/09/2022

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2024

Temat NFT nie schodzi z nagłówków medialnych na całym świecie. Nadal pozostaje jednym z najgorętszych trendów w kontekście kryptowalut oraz zdecentralizowanych technologii blockchain. Wielu twórców grafiki zastanawia się, jak zrobić NFT, gdzie sprzedać swoją twórczość i ile da się na tym zarobić. Między innymi na te pytania chcemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak zrobić NFT?

Współcześni twórcy, którzy zajmują się grafiką komputerową, mają dziś ręce pełne roboty. Okazuje się, że graficzne reprezentacje tokenów NFT nadal przeżywają prawdziwy boom na rynkach kryptowalutowych. Użytkownicy są w stanie zapłacić nawet miliony dolarów za kolorowe obrazki kolekcjonerskie, które są jedyne i niepowtarzalne.

W związku z tym, spory odsetek grafików zastanawia się, jak zrobić NFT. Czy oprócz rysunku trzeba inwestować w Bitcoina, pisać jakiś kod programistyczny, a może współtworzyć łańcuch bloków?
NFT zrobić możesz bez większej ingerencji w back-end całej technologii. Z pomocą nadchodzą platformy takie jak OpenSea czy Rarible. Oferują one możliwości kreacji tokenów bez konieczności znajomości podstaw programowania. Dzieje się tak, ponieważ udostępniają użytkownikom gotowe rozwiązania, znacznie ułatwiające pracę nad NFT.

Jak zrobić NFT krok po kroku?

Pora zagłębić się w temat nieco bardziej i pokazać, jak zrobić NFT krok po kroku. Proces twórczy zależy od inspiracji grafika, ale kwestie techniczne malują się następująco:

1. Załóż portfel Ethereum. Ta sieć blockchain odpowiedzialna jest za funkcjonowanie tokenów, a więc niezbędne będzie utworzenie i skonfigurowanie własnego portfela. Z takiego portfolio korzystać można przy pomocy specjalnej aplikacji, albo też rozszerzenia do przeglądarki internetowej.

2. Zacznij korzystać z portfela. Zapoznaj się z funkcjonalnością swojego portfolio, które pozwoli Ci tworzyć NFT. Warto jednak zaznaczyć, że portfele typu MetaMask nie przechowują Twojej wirtualnej sztuki, ani też kryptowalut. W zamian, oferują one klucze prywatne, bez których nie da się autoryzować transakcji krypto.

3. Stokenizuj własną sztukę. Pora dowiedzieć się, jak zrobić NFT, czyli stokenizowaną wersję swojej twórczości. Łącząc osobisty portfel z platformą typu OpenSea, możesz przejść do budowy własnych kolekcji grafik. Wystarczy dodać plik graficzny, jaki chcesz poddać tokenizacji, a także ustalić cenę jednostkową.

Gotowe! Właśnie stworzyłeś swój pierwszy NFT, czyli stokenizowaną grafikę udostępnioną na platformie Ethereum. Możesz dodawać kolejne grafiki i w taki sam sposób zrobić NFT.

Jak sprzedać swoją stokenizowaną twórczość?

Wiesz już, jak zrobić NFT, więc pora zacząć sprzedawać swoją twórczość w formie tokenów. W tym momencie przyda się inwestycja w natywną kryptowalutę blockchainu Ethereum, czyli ETH. Środki te przydadzą Ci się do opłat za tzw. „gas”, czyli prowizję od transakcji w sieci Ethereum.
Sprzedaż NFT odbywa się poprzez wystawienie oferty na platformie OpenSea. Opłatę gas uiszcza się wyłącznie przy tworzeniu swojej kolekcji tokenów.

W tym momencie należy również wybrać jedną z trzech opcji sprzedaży:

· Set Price – ustawiasz konkretną i niepodlegającą negocjacjom cenę, jaką chcesz uzyskać za swoje NFT.

· Highest Bid – w tym przypadku sprzedajesz w trybie aukcyjnym, więc szczęśliwym nabywcą jest ten, kto zaoferuje największą cenę.

· Bundle – możesz jednocześnie sprzedawać większą liczbę tokenów w zestawach, zamiast wystawiać po jednej grafice.

Jeżeli chcesz sprzedać stokenizowaną sztukę, możesz wystawić ofertę przy pomocy swojego portfela podpiętego pod platformę tokenów. Dzięki nowoczesnej technologii nie potrzebujesz znać się na programowaniu i kryptowalutach, żeby z powodzeniem handlować swoją sztuką. Stokenizowane wersje cyfrowej twórczości można bez trudu opublikować online, a następnie zaczekać na reakcję ze strony kupujących.

Czy na tokenizacji sztuki da się zarobić?

Nie wystarczy wiedzieć, jak zrobić NFT, gdyż prawdziwa przygoda zaczyna się dopiero po publikacji sztuki online. Przede wszystkim, należy przypomnieć o konieczności wniesienia opłaty za chęć sprzedaży swojej twórczości na blockchainie. Te mogą być całkiem wysokie i nierzadko przekraczają nawet 100 USD.
Jeżeli nie chcesz tracić pieniędzy, upewnij się, że Twoją sztukę ktoś będzie chciał kupić. Zapoznaj się z aktualnymi trendami, a także najpopularniejszymi kolekcjami NFT na świecie. Zastanów się, co spowodowało sukces kolekcji CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club czy Azuki. Następnie, spróbuj „wstrzelić się” w oczekiwania klientów.

Najdroższa grafika NFT, CryptoPunk #9998, została sprzedana za równowartość niespełna 530 milionów dolarów. Nie od razu odniesiesz wielomilionowy sukces na swoich grafikach, ale przecież od czegoś trzeba zacząć.

W dłuższej perspektywie czasowej, Twoja twórczość powinna zacząć przynosić realne zyski. Warto jednak zawsze mieć na uwadze, że trendy stale ewoluują, a dotyczy to także cyfrowej sztuki w Internecie. Obserwowanie i podążanie za wytycznymi rynku kryptowalutowego może okazać się w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Nowe sposoby na zarabianie pieniędzy! Możesz teraz handlować NFT i cieszyć się dreszczykiem udanych transakcji.

Jak zrobić NFT – pora przejść do działania!

Mamy nadzieję, że lektura naszego tekstu pokazała Ci podstawowe zagadnienia w kwestii tego, jak zrobić NFT, a następnie je sprzedawać. Warto także zaznaczyć, że tokenizacja twórczości nie musi się ograniczać do grafiki, choć ten kierunek jest wciąż najpopularniejszy. Dziś w formie tokenów niewymienialnych można znaleźć również muzykę, animacje, filmy, modele 3D i znacznie więcej.

Jeżeli planujesz tworzyć NFT, znajdź swoją wyjątkową i niepowtarzalną niszę. Pokaż również swoje znaki rozpoznawalne. Dzięki nim Twoi odbiorcy zapoznają się ze stylistyką, w jakiej się poruszasz, jak też motywach, które Cię nakręcają. Zacznij sprzedawać stokenizowaną sztukę i przekonaj się, że cyfrowy świat przyszłości zaczyna się już dziś!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL