Jaki dron dla początkującego?

Nie da się ukryć, że ostatnio popularne na rynku drony są niczym darmowe gry hazardowe owoce – potrafią dostarczyć sporo rozrywki i emocji! Ich gwałtowny rozwój sprawia, że możemy bez trudu kupić dla siebie całkiem sensowny model za kilkaset złotych.

Chcielibyśmy zatem przyjrzeć się temu, jakie drony będą najlepsze dla początkujących. Oczywiście każdy ma inne wymagania w odniesieniu do takich urządzeń. Jednym zależeć będzie na samym lataniu, innym zaś na jakości zdjęć czy filmów. Postaramy się zatem obie te kategorie uwzględnić w naszym zestawieniu.

Ryze Tello

Ryze Tello to całkiem interesujący model, który kupimy poniżej 400 złotych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najlepszych dronów na początek. Jest on oficjalnie wspierany przez firmę DJI, której wiele części znajdziemy w jego konstrukcji. Waży on zaledwie 80 g, a jego wymiary są tak małe, że bez trudu zmieści się na naszej dłoni. W odróżnieniu od wielu innych tańszych dronów cechuje go niezwykle prosta obsługa przy pomocy smartfona. Posiada on 2 wbudowane anteny, co pozwala na stabilne połączenie z telefonem. Zasięg urządzenia wynosi mniej więcej do 100 metrów. Jest w stanie nagrywać obraz w jakości 720p, a akumulator pozwala na lot do 13 minut. Na wyposażeniu znajduje się procesor Intel, jak i kamera o rozdzielczości 5 Mpix. Poprzez elektroniczną stabilizację obrazu uzyskać możemy całkiem dobry obraz zarówno na podglądzie, jak i zarejestrowanym materiale wideo. Ten lekki i wytrzymały model zapewnia opcję bezpiecznego startu i lądowania, a w razie kłopotów gwarantuje awaryjny powrót na ziemię. Osiąga on prędkość do 28,8 km/h. Z pomocą języka Scratch można samodzielnie zaprogramować dla niego funkcje czy też akrobacje.

Syma Z3

W cenie około 300 złotych dostępny jest Syma Z3. Mamy tutaj do czynienia z dronem, który ma wymiary 320 x 320 x 50 mm i wagę 120 g. Cechuje się on pozycjonowaniem optycznym oraz funkcją utrzymywania wysokości. Jego kompaktowa konstrukcja sprawia, że z łatwością zmieścimy urządzenie do małego plecaka czy torby. Jako model o charakterze rekreacyjnym obsługiwany jest za pomocą dedykowanej aplikacji. Można w niej ustalić choćby plan lotu dla drona. Jest on w stanie wznieść się na wysokość około 80 metrów, co jak na tę kategorię cenową robi wrażenie. Bateria o pojemności 500 mAh powinna wystarczyć na mniej więcej 10 minut lotu. Posiada on kamerę kręcącą filmy w jakości 720p w 30 kl./s. Do zestawu dołączona jest ładowarka USB, więc z pomocą powerbanku można go szybko naładować w terenie.

DJI Mavic mini

Jest to zdecydowanie najlepszy dron dla początkujących, którym zależy nie tylko na lataniu, lecz i kręceniu świetnych filmów. Mavic mini praktycznie w swojej klasie nie ma żadnej konkurencji. W listopadzie 2020 roku ukazała się wersja 2, więc pierwsza generacja w używanej wersji możliwa jest do kupienia nawet w cenie 1000-1100 złotych. Jest to wręcz małe cudo ważące 249 g, więc nie podlega obowiązkowi szkolenia pilota, które wchodzi od 2021 roku. Mini posiada kamerę o rozdzielczości 12 Mpix, która pozwala nagrywać filmy w jakości 2.7 K, a także wykonywać zdjęcia z różnym ISO oraz czasem naświetlania do 4 sekund. Na wyposażeniu ma on moduł GPS i GLONASS, dolne czujniki optyczne, co pozwala w jego bezpiecznym i stabilnym locie. Ponadto ma on 3-osiowy gimbal gwarantujący bardzo dobrą stabilizację w czasie kręcenia filmów. Bateria pozwala na 30 minut lotu, zaś zasięg w poziomie wynosi do 2 kilometrów. W pionie spokojnie osiągnie wysokość 150 metrów. Na wyposażaniu dostajemy dedykowany kontroler, który należy połączyć ze smartfonem. W aplikacji DJI znajdziemy nie tylko wiele trybów wideo, lecz również proste narzędzia do edycji filmów. W trybie sportowym dron osiąga prędkość do 46 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *