Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Nowoczesne technologie dają nam dziś całkiem sporo rozrywki jak gry typu Mayana, CS:GO, Among US, serwisy streamingowe. Nie można jednak zapomnieć o tym, że sporo nowych wynalazków ma nam pomóc w bezpieczeństwie czy dbaniu o zdrowie.

Najlepszym tego przykładem są oczyszczacze powietrza. Postanowiliśmy zatem się skupić na tym, jakie modele są warte uwagi.

Pomoc w trudnym okresie

Nie da się ukryć, że okres jesienny i zimowy sprawia, że Polska na mapie Europy jawi się jako czerwona, granatowa strefa. Wszystko to wynika z pomiarów jakości powietrza za pomocą państwowych czy prywatnych wskaźników. Wiele regionów w Polsce, zwłaszcza na południu – Górny Śląsk, Kraków i okolice, miasta w Beskidach, jak i okolice Łodzi czy Poznania zmagają się z bardzo złym powietrzem. Często normy danych pyłów są przekroczone nawet o 1000%. Wynika to przede wszystkim z korzystania z dawnych pieców na węgiel, dużej ilości fabryk czy samochodów. Z przeprowadzonych badań wynika, że rocznie zanieczyszczone powietrze może przyczyniać się do śmierci 40-50 tysięcy Polaków.

U innych zaś powoduje problemy z oddychaniem, powstawanie groźnych chorób. Samorządy próbują z tym walczyć, jednak minie wiele lat, zanim zlikwidujemy piece węglowe czy postawimy na odnawialne źródła energii. Musimy sobie zatem samemu radzić. Oprócz stosowania specjalnych maseczek antysmogowych od pewnego czasu świetnie sprawdzają się oczyszczacze powietrza. Są one w stanie filtrować powietrze wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu wyłapują praktycznie wszystkie niebezpieczne związki. Jaki jednak model wybrać? Postanowiliśmy sprawdzić kilka ciekawych urządzeń.

Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 to przykład oczyszczacza, który świetnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach czy pomieszczeniach. Posiada aż 3 niezbędne filtry: filtr wstępny, HEPA E11 oraz filtr węglowy. Działanie tych 3 elementów wspomaga jonizator, który ułatwia usuwanie z powietrza wirusów, bakterii czy grzybów. Jego wydajność wynosi 300 m³/h, co odpowiada mniej więcej powierzchni do 37 m². Można ten oczyszczacz uruchomić w jednym z czterech trybów: Silent, Slow, Fast i Turbo. Urządzenie przy tym automatycznie dostosowuje tryb filtracji do powietrza. Nie jest przy tym zbyt głośne, gdyż generuje hałas od 24 do 54 dB. Zazwyczaj można je kupić w granicach 700-800 złotych.

Samsung AX90R7080WD

Model od Samsunga to urządzenie z wyższej półki, za które zapłacimy 3 razy więcej. Ma on również 3 filtry: wstępny, węglowy oraz HEPA H13. Na wyposażeniu znajduje się tu tryb automatyczny, który do pracy wykorzystuje czujnik pyłu zawieszonego i gazów. Ma także moduł WiFi, dzięki któremu można sterować oczyszczaczem za pomocą dedykowanej aplikacji SmartThings. Przy okazji urządzenie reaguje na komendy głosowe w kilku językach. Głośność ma na poziomie 21-54 dB, a osoby dorosłe mogą włączyć w nim tryb rodzicielski. Maksymalny przepływ powietrza wynosi w nim 701 m³/h, a powierzchnia to 87,62 m².

Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Model od Xiaomi przez wielu uznawany jest za jeden z najlepszych w cenie do 1000 złotych. Wprowadzono w nim precyzyjny czujnik laserowy, z pomocą którego może wykrywać nawet mikroskopijne zanieczyszczenia. Podczas pracy wykorzystuje on filtr adsorpcyjny z węglem aktywnym, jednostkę HEPA oraz podstawowy filtr PET. Dzięki aerodynamicznemu układowi ciśnieniowemu z 360-stopniowym systemem wlotu powietrza może wymienić powietrze w pomieszczeniu nawet 8 razy na godzinę. Na wyświetlaczu OLED już po samym kolorze i informacjach poznamy stan powietrza w środku. Jego możliwości pracy to 500 m³/h oraz powierzchnia do 60 m². Dedykowana do niego aplikacja Mi Home pomaga w prostym sterowaniu za pomocą smartfona. Z pewnością model ten zainteresuje miłośników ciszy, gdyż generuje hałas na poziomie jedynie 31 dB.

Polecamy przy okazji zapoznać się z takimi modelami jak: Sharp KC-A40EUW, Sharp KC-G60EUW, Philips AC3829/10, Philips AC1217/10, WELLTEC APH1000D, IDEAL AP 80 PRO, WINIX U450.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *