Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2016
W zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów ujawniło swój projekt nowej ustawy hazardowej. Jednym z elementów reformy ma być zezwolenie na urządzanie gier hazardowych na automatach (tzw. jednorękich bandytach) jedynie państwowemu monopoliście.
Według uzasadnienia projektu ustawy, jest to „najskuteczniejsza metoda ochrony obywateli” przed negatywnymi skutkami hazardu.
Tyle propagandy, teraz przedstawię jak wyglądają fakty.
W kilku krajach Europy postulowany przez MF system już istnieje (Norwegia, Finlandia, Islandia, Szwecja, Portugalia). Problem polega na tym, że nigdzie nie doprowadził do spadku zjawiska hazardu patologicznego. Po wprowadzeniu monopolu jedynym efektem było odejście od gry osób niemających problemów z hazardem.
Badanie prof. Griffithsa (2009) wykazało, że w Europie poziom patologicznego hazardu jest niezależny od rodzaju regulacji stosowanych przez państwo. Co więcej, państwa mające monopol mają ponadprzeciętnie wysoki odsetek patologicznego hazardu.
Rząd Australii zastanawiając się niedawno na możliwością reformy swojej ustawy hazardowej, sprawdził jak działa prawo hazardowe w krajach skandynawskich i doszedł do przekonania, że nadmierne regulacje w żaden sposób nie ograniczają patologicznego hazardu.
Według utrwalonej linii orzeczniczej TSUE, państwo ma prawo posiadać monopol na hazard, jedynie wtedy gdy udowodni, że prowadzi to do zmniejszenia przestępczości i większej ochrony graczy. Poległy na tym m.in. Niemcy, którym wyrok TSUE rozmontował ich ustawę hazardową.
Według przeprowadzonych badań (Adams, Raeburn, de Silva 2009; Orford 2009; William, West, Simpson 2012), sytuacja w której państwo pełni rolę zarówno regulatora jaki i monopolisty na rynku gier hazardowych, prowadzi do konfliktu interesów, kończącego się niższym poziomem nadzoru i zwiększeniem się negatywnych skutków hazardu.
Od Redakcji: Ten artykuł w większej całości ukazał się dziś na łamach wmeritum.pl skąd pozwoliliśmy sobie część z niego zamieścić u nas. Artykuł już został usunięty, czyli zadziałała cenzura. Ponieważ nasz portal redagowany jest poza granicami Polski, nie zamierzamy i nie dajemy sobie zamknąć ust. W takiej skrótowej formie jak powyżej można go już tylko znaleźć na portalu E-PLAY – niezależnym i wiarygodnym źródle opisującym zdarzenia ze świata hazardu w Polsce i za granicami.
Jan
13:44 31/05/2016
tadek
16:18 31/05/2016
666
16:25 31/05/2016
Jan
18:17 31/05/2016
Prezes
21:03 31/05/2016
Pub
05:12 01/06/2016