Jumbo Kingdom najbardziej znana restauracja w Hong Kongu, zatonęła

Pływająca legenda Chin. Restauracja na wodzie, na której kręcono najznakomitsze filmy świata, odwiedzali ją celebryci i sama królowa Elżbieta II, Jumbo Kingdom zatonęła. Niemal od pół wieku cumowała w Hongkongu. Przy zmianie miejsca holowania, statek zaczął nabierać wody i zatonął na środku Morza Południowochińskiego.

Był rok 1976, kiedy właściciel chińskich kasyn postanowił, że chce stworzyć coś, czego jeszcze świat nie widział. Stanley Ho Hung-sun dzięki swojemu bogactwu zbudował więc Jumbo Kingdom, niemal 80 metrowy, trzypiętrowy statek, który stał się największą, pływającą restauracją na świecie. Przez niemal pół wieku cumował w Hongkongu. Stał się nie tylko znakomitą atrakcją turystyczną, ale również prestiżowym miejscem spotkań i rozmów biznesowych czy politycznych.

Statek wyróżniał się nie tylko bogatym, charakterystycznym dla Chin zdobnictwem na zewnątrz. W środku można było zachwycić się architekturą i sztuką, najlepszymi materiałami i meblami wykonanymi specjalnie na zamówienie. Szacuje się, że w ciągu całego istnienia restauracji, odwiedziło ją około 3 miliony osób. Wśród nich, byli również Ci, których nazwiska zna cały świat: królowa Elżbieta II, Jimmy Carter, Tom Cruise oraz Richard Branson. Restauracja Jumbo Kingdom była również tłem dla wielu znakomitych produkcji filmowych, takich jak jedna z przygód Jamesa Bonda pt. Człowiek ze złotym pistoletem, a także Protektor czy Infernal Affairs: Piekielna gra II.

18 czerwca stała się rzecz, której absolutnie nikt się nie spodziewał. Jumbo Kingdom był odholowywany do innego miejsca w Hongkongu, gdzie miał przejąć go nowy operator. Według oświadczenia wydanego przez Aberdeen Restaurant Enterprises, w pobliżu Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, statek w wyniku niesprzyjających warunków zaczął nabierać wody i zatonął.

 

Źródło: viva.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.