Ostatnia aktualizacja: 9 stycznia 2025
Szwajcarskie kasyna wzmacniają ochronę przed uzależnieniem od hazardu i nadmiernym graniem. Wdrażają porozumienie między Szwajcarią a Liechtensteinem, zgodnie z którym zakazy gry obowiązują również w drugim kraju. Porozumienie weszło w życie 7 stycznia 2025 roku. Od tego dnia około 100 000 zakazów gry nałożonych przez szwajcarskie kasyna stacjonarne i internetowe obowiązuje także w kasynach w Liechtensteinie.
Oświadczenie w tej sprawie opublikowało Szwajcarskie Stowarzyszenie Kasyn Schweizer Casino Verband, którego treść publikujemy poniżej.
Kiedy dochodzi do zakazu gry?
Kasyna muszą nakładać zakazy gry na osoby, które grają powyżej swoich możliwości finansowych, są uzależnione od hazardu, same poproszą o zakaz lub na podstawie wskazówek od bliskich. W przypadku graczy, którzy grają często lub stawiają wysokie kwoty, kasyna są zobowiązane do żądania od nich odcinków wypłat oraz dokumentacji bankowej. Jeśli wymagane dokumenty nie zostaną dostarczone lub wskazują one na złą sytuację finansową, osoba zostaje objęta zakazem.
Gdzie obowiązuje zakaz?
Do tej pory zakaz gry obowiązywał we wszystkich kasynach stacjonarnych i internetowych w Szwajcarii oraz w grach online organizowanych przez Swisslos i Loterie Romande. Od 7 stycznia 2025 roku zakazy również obowiązują we wszystkich kasynach w Liechtensteinie. Jednocześnie zakazy nałożone w kasynach w Liechtensteinie będą ważne także w Szwajcarii. Dzięki temu wzmocniona zostanie ochrona przed uzależnieniem od hazardu i nadmiernym graniem.
Ile zakazów dotyczy tego porozumienia?
Od otwarcia kasyn w latach 2002/2003 nałożono około 100 000 zakazów gry. Wiele z tych zakazów dotyczyło osób, które nie chciały dostarczyć wymaganych dokumentów, takich jak odcinki wypłat czy wyciągi bankowe. Wszystkie istniejące i przyszłe zakazy gry zostaną rozszerzone na Liechtenstein.
Luki w systemie ochrony
Szwajcarskie Stowarzyszenie Kasyn apeluje o zamknięcie istniejących luk w ochronie graczy. Nielegalne zagraniczne kasyna internetowe mają w Szwajcarii około 40% udziału w rynku. Omijają szwajcarskie regulacje dotyczące ochrony graczy, ponieważ osoby objęte zakazem mogą tam grać bez przeszkód, a same kasyna nie płacą podatków w Szwajcarii. Z tego powodu powinny być one konsekwentnie zwalczane przez odpowiednie organy. Ponadto należy stworzyć podstawy prawne umożliwiające rozszerzenie szwajcarskich zakazów gry również na inne sąsiadujące kraje.
"Rynek automatów powinien zostać uwolniony. Legalne kasyna czują się pewnie i golą graczy bezlitośnie i bezkarnie. Gdyby była konkurencja to by im "rurka zmiękła" bo bali by się stracić klienta."
"Rozumiem że chodzi o salon Totalizatora? Nie piszecie że to nielegalny salon."
"U nas też są w nielicznych barach i sklepach , ale nie każdy chce wstawiać, ale ci co się nie bali i boją mają przynajmniej większą ilość klientów"
"Czemu tam nie mozna grac mieszkam w stanach tutaj automaty sa na stacjach w niektorych sklepach.nie mowiac juz o kasynach?"
"Zupełnie nieprzydatna rada. Jak strona nie działa to nic nie zrobisz. Awarie sa częste. teraz np. od kilku godzin nie działają wpłaty"