KE krytycznie o czeskiej ustawie hazardowej

Gry hazardowe
Marek 23/11/2012

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2012

Komisja Europejska krytycznie wyraziła się o czeskiej ustawie hazardowej, która ma zalegalizować zakłady sportowe online. Wymaga ona, aby operatorzy byli zarejestrowani w Czechach. Dodatkowym wymaganiem jest obowiązek zarejestrowania gracza w kasynie naziemnym, aby mogli grać u operatora online.

Jak przyznaje Komisja, taki zapis jest uciążliwy dla operatorów i sprzeczny z Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

– Głównym problemem jest swoboda świadczenia usług. W ustawie istnieją pewne poważne ograniczenia dla zagranicznych firm- mówi Jana Čechová Náplavová, prawnik z kancelarii Toman, Devátý & Partners.

Tymczasem premier Petr Nečas ma nadzieję, że ustawa zacznie działać od 1. stycznia 2013. Czeski rząd już w sierpniu zatwierdził jej projekt. Jednak postępowanie Komisji Europejskiej wstrzymało prace nad ustawą do 17. grudnia. Wydaje się więc mało prawdopodobne, aby ustawa zaczęła obowiązywać od początku przyszłego roku. Jak wyrazili się przedstawiciele Komisji ,,całkowicie nowe przepisy są najkorzystniejszą opcją”.

Komisja Europejska w zeszłym miesiącu ponownie otworzyła postępowanie w sprawie zgodności czeskich regulacji hazardowych z przepisami UE. W uzasadnieniu możemy przeczytać: „Uregulowanie jest utrudnione przez szereg niedociągnięć, takich jak rozdrobnienie obowiązków różnych instytucji i zamieszanie; niewzięcie pod uwagę rozwoju technologicznego (np. zdalnego grania); niewystarczająca ochrona społeczeństwa przed niepożądanymi skutkami gier hazardowych ; niedostateczna rola samorządu w regulowaniu loterii i innych gier i nieskuteczny nadzór państwowy „.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Ondrej Jakob pytany o całą sprawę, odpowiada, że: – Ministerstwo Finansów przygotowuje teraz szczegółową odpowiedź na stanowisko Komisji Europejskiej. Ministerstwo poinformuje też rząd i zaproponuje kolejne kroki.

Reakcja Komisji napawa optymizmem. Jest nadzieja, że w niedługim czasie zajmie się ona przepisami hazardowymi w innych krajach Unii Europejskiej. Gdyby podobna, czyli krytyczna opinia pojawiła się o naszej ustawie milibyśmy okazję do podjęcia poważnych rozmów o jej nowelizacji, co być może pozwoliłoby na zmianę statusu pokera. Pozostaje czekać na kolejne kroki KE.

źródło: wolnypoker.org

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL