Kilka litewskich firm fintech zamieszanych w nielegalny hazard

Artykuły
Wiktor Czerwiński 16/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2024

Jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez litewską gazetę biznesową vz.lt, kilka litewskich lub powiązanych z Litwą firm fintech było zaangażowanych w program, który umożliwiał nielegalnym kasynom internetowym przyjmowanie płatności bankowych w Europie, głównie w Niemczech i Holandii.

Niektóre z tych firm są własnością szwajcarskiej grupy technologii finansowych iSun, mającej „litewską krew” lub z nią powiązanej, oraz litewskiego start-upu Kevin.

Jedną z zamieszanych firm jest operator płatności 'kevin.’

Wykorzystując dane z Similarweb izraelskiej firmy notowanej na giełdzie nowojorskiej, która monitoruje ruch internetowy, oraz VPN, vz.lt odtworzył i przetestował schemat doładowania kont w nielegalnych e-kasynach w Europie.

Po wybraniu doładowania konta przelewem bankowym, gracz został przekierowany do interfejsu Bitandpay. Platforma została opracowana przez Veritas Capital, szwajcarską firmę, której do marca ubiegłego roku kierowali pracownicy iSun Alfonsas Ambrazas

Ambrazas twierdzi, że firma miała „wiele integracji z różnymi dostawcami usług”, w tym z Kevinem. i Foxpay, twierdząc jednak, że nie była zaangażowana w żadną nielegalną działalność.

Bitandpay przekierowywałby wówczas użytkownika bezpośrednio do usług bankowości elektronicznej różnych tradycyjnych banków zagranicznych lub do firm inicjujących płatności, z których następnie w niektórych przypadkach byłby on przekierowywany do Foxpay, która posiada licencję instytucji pieniądza elektronicznego. Właścicielem tej ostatniej jest Ieva Trinkūnaitė, szefowa i akcjonariuszka grupy iSun.

Kevin. zapewnił vz.lt, że nie utrzymuje żadnych relacji biznesowych z Bitandpay i grupą iSun, nie mówiąc już o świadczeniu usług dla platform e-hazardowych.

Niemiecki organ nadzorujący hazard Gluckenspiel Behoerde potwierdził, że wie o Bitandpay, Kevin. i Foxpay, ponieważ firmy te „przyciągnęły uwagę swoją działalnością związaną z nielegalnym hazardem”.

Litewskie Biuro Dochodzeń w sprawie Przestępczości Finansowej twierdzi, że na tym etapie nie toczy się żadne dochodzenie przeciwko Foxpay.

Zapytany, czy Centralny Bank Litwy prowadzi dochodzenie w którejkolwiek ze spółek, Vaidas Cibas, dyrektor Departamentu Nadzoru Usług Finansowych i Rynków banku centralnego, powiedział, że bank „nie komentuje czynności proceduralnych”.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL