Kiosk internetowy Csani udawał terminal do gry na giełdzie

Na kiosk internetowy Csani Money Transfers, wstawiony do baru na stacji paliw w Wierzbnie (Podkarpacie), natrafili inspektorzy fiskusa. Właścicielka lokalu oznajmiła, że urządzenie, zainstalowane w wyniku umowy z inną firmą, służy do „realizacji terminowych operacji finansowych”.

Terminal nie udostępniał jednak żadnych informacji mających wpływ na kształtowanie się kursów walut. Nie zawierał ich też wykres pokazywany na ekranie. Nie przedstawiono żadnych dowodów, by na urządzeniu dokonywano jakichkolwiek transakcji finansowych lub zakładano rachunki inwestycyjne. Odwzorowania, odnoszące się do operacji na rynkach finansowych, miały na celu kamuflaż hazardowego charakteru urządzenia – oceniły organy skarbowe.

Korzystający z kiosku internetowego mieli do wyboru 12 gier pozwalających uzyskiwać wygrane pieniężne lub też punkty umożliwiające rozpoczęcie kolejnej gry. Przepisy ustawy o grach hazardowych zakazują urządzania ich przez internet. A urządzający gry hazardowe poza kasynem gry podlegają karze pieniężnej 12 tys. zł od każdego automatu. Tyle też wymierzono właścicielce lokalu.

Decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie właścicielka zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Wyjaśniła, że jej działanie ograniczało się do wynajęcia części pomieszczenia i nie można jej tylko z tego powodu uznać za urządzającą gry hazardowe. Nie miała wpływu na zainstalowane oprogramowanie, ale przede wszystkim nie wykazano, aby urządzenie było automatem do gier, ponieważ nie zbadała go upoważniona jednostka badająca.
WSA uznał zarzuty za nieuzasadnione. Urządzenie zbadane przez akredytowane laboratorium celne zostało zakwalifikowane jako automat do gier.

Ze względu na reguły i zasady rozgrywki wyniki tych gier nie mogą być traktowane jako związane z obrotem instrumentami finansowymi czy z pośrednictwem pieniężnym. Ich rezultat nie jest w żaden sposób zależny od wiedzy o rynkach finansowych i jego regułach. Słusznie zatem przyjęto, stwierdził sąd, że urządzenie Csani Money Transfers nie jest terminalem służącym operacjom finansowym, ale automatem do gier.

I że to skarżącą należy uznać za urządzającą grę na automatach. Jej rola nie ograniczała się bowiem tylko do wynajęcia powierzchni lokalu. Aktywnie uczestniczyła w jego obsłudze, czerpiąc 40 proc. zysku od przychodów z eksploatacji automatu.

Źródło: Rzeczpospolita

O Autorze

9 odpowiedzi do “Kiosk internetowy Csani udawał terminal do gry na giełdzie

 1. Niby takie nielegalne te autoamaty a gosciu w nowej wsi leborskiej co tydzin po pare tysiency wygrywa w nocy i caly czas stojom te automaty

 2. Te wszystkie wypowiedzi są co najmniej dziwne.

  Działają wszystkie rozwiązania o których piszecie że są pozamiatane.

  Działają jako margines błędu , które Kas bierze pod uwagę bo i tak żadnej nielegalnej działalności nie da się zlikwidować do zera. Przy drzwiach zamkniętych, ryglach i pełnym monitoringu .
  Dajmy Tym ludziom ludziom pracować .

  Po co to wzajemne obrażanie się i pisanie ci NIEBOTYCZNYCH BZDUR ?l

 3. oni teraz otwierają coraz wiecej gralni internetowych, 2-3 kompy, lokal stale monitorowany, w razie kontroli wyłaczaja sprzęt, elektroniczne zamki i takie tam….

 4. Kioski były… świetne, nowoczesne, solidne. Dziwie się że poznikały, a jest pełno bud ze starymi 15-letnimi grami.

 5. W koncu cała prawda o csani. Kto ma albo miał teraz sie z*** na serio.
  A wystarczyło podpiąć się pod jakąś platformę walutową.
  Dowidzenia kiosku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.