Komentarz OZPBR do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego

Prawo hazardowe
Marek 28/07/2013

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2023

Komentarz OZPBR do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23.07.2013r. (sygn. akt. P 4/11) w sprawie zgodności art. 135 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
z art. 2 Konstytucji

Ogólnopolski Związek Pracodawców Branży Rozrywkowej w oparciu o szereg opinii i wypowiedzi prawników i ekspertów z zakresu branży gier przedstawia komentarz do najnowszego postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23.07.2013r. (sygn. akt. P 4/11) w sprawie zgodności art. 135 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych z art. 2 Konstytucji.

Na wstępie trzeba przypomnieć, że to postanowienie zapadło w trybie postępowania prejudycjalnego zainicjowanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wystąpił z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność z Konstytucją RP przepisu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych zakazującego zmiany zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych w zakresie miejsca urządzania tych gier (art. 135). Trybunał Konstytucyjny uznając ten przepis za zgodny z Konstytucją RP ograniczył się wyłącznie do treści zadanego pytania (w którym nie było mowy o braku notyfikacji!) i nie dopuścił do udziału spółki, której sprawa dotyczyła.

Analizując postanowienie Trybunału Konstytucyjnego nasuwa się wniosek, że w oparciu o konstytucyjną zasadę ochrony interesów w toku, stanowisko Trybunału Konstytucyjnego jest dyskusyjne. Przecież taki przepis, który w sposób nagły i bez żadnego uzasadnienia prowadzi do istotnej zmiany przyjętych reguł prowadzenia działalności gospodarczej musi godzić w poddany ochronie interes przedsiębiorcy.

Czytaj całość na: ozpbr.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL