Ostatnia aktualizacja: 22 października 2014
Nie byłoby tak wielkiego wysypu automatów, gdyby ustawa hazardowa została notyfikowana Komisji Europejskiej.
Pośpiech jest złym doradcą. To powiedzenie idealnie pasuje do trybu, w jakim rząd w 2009 r., po wybuchu afery hazardowej, uchwalał ustawę o grach hazardowych, która wprowadziła zakaz urządzania gier na automatach poza kasynami. Odpowiedzialny za projekt resort finansów nie powiadomił o swoich planach Komisji Europejskiej (KE) i to przeoczenie odbija się mu czkawką do dziś.
W 2012 r. ustawę zakwestionował Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), uznając, że jej zapisy takie jak zakaz gier na automatach poza kasynami są przepisami technicznymi i powinny być notyfikowane KE. Ostateczne rozstrzygnięcia pozostawił polskim sądom, a te zaczęły orzekać różnie. Zdaniem jednych, niepowiadomienie KE oznacza, że zakaz gier poza kasynami nie obowiązuje, zdaniem innych – wprost przeciwnie.
Jedno jest pewne – to właśnie po wyroku ETS rynek zalała fala automatów z naklejkami, informującymi, że gry na nich nie są objęte regulacjami ustawy hazardowej. Ich właściciele, podpierając się opiniami autorytetów prawnych, twierdzą, że ustawa hazardowa nie działa, więc mogą korzystać ze swobody działalności gospodarczej.
– Mówienie o jakichkolwiek nielegalnych automatach po wyroku ETS to nadużycie. A ich masowe zajmowanie jest bezprawne i naraża skarb państwa na gigantyczne odszkodowania – ocenia Stanisław Matuszewski, prezes Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych.
Celnicy twierdzą jednak, że rekwirowanie maszyn jest zgodne z prawem.
– Sąd Najwyższy uznał, że do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny funkcjonariusze celni mają obowiązek stosować przepisy ustawy o grach hazardowych w jej obecnym brzmieniu. I to właśnie robimy – mówi Artur Janiszewski, Dyrektor Departamentu Kontroli Celnej, podatkowej i Kontroli gier w Ministerstwie Finansów.
Chodzi o decyzje Sądu Najwyższego z przełomu 2013 i 2014 r. Uznał on, że wątpliwości wokół ustawy hazardowej może ostatecznie rozstrzygnąć tylko Trybunał Konstytucyjny. A ten wciąż nie wydał wyroku w sprawie.
Źródło: Puls Biznesu, 22.10.2014, strona: 5, Autor: DTK
"nie ma jak zalogowac sie na strone lotto.pl Problem od tygodnia imnikt si,e tym nie4 zajmuje, widocznie Lotto nie zalezy na graczach, swzkoda"
"lotto gram"
"Świetny wybór, aby odpowiednio posprzątać i wyprostować najważniejszą spółkę usługową w Polsce. Na przyszłość, dobrym wyborem będzie dobranie osoby, która będzie mogła również wprowadzić innowacje i dostosowanie spółki do potrzeb zmieniającego się rynku i wchodzenia nowych generacji jako grupy odbiorców."
"No dobra ale przyczyną zmian były i są obsady politycznych dyrektorów a nie prezesa !!! Dalej doją kasę beż kompetencji i z etatami w samorządach !!!"
"Już nie mają co robić z CBŚP to podłączają się pod występki 😂😂😂. Żenada !"