Kumulacja w USA przekroczyła miliard złotych

Loterie
Marek 13/05/2013

Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2024

Po raz kolejny nie padła główna wygrana (270 mln dolarów) w amerykańskiej loterii Powerball. W ten sposób pula w najbliższym losowaniu, które odbędzie się w środę, wzrosła do 350 mln dolarów (ponad miliard złotych). To trzecia najwyższa kumulacja w historii tej gry.

W naszym kraju kupony amerykańskich loterii oferuje wielu pośredników internetowych. I mimo że sporo wątpliwości budzą kwestie prawne, to chętnych z każdym losowaniem przybywa. Z ostrożnych szacunków wynika, że kupony PowerBall, MegaMillions czy paneuropejskiej EuroMillions kupuje w sieci już ponad 100 tysięcy Polaków. Na wyobraźnię działają nam najwyraźniej gigantyczne wygrane – kilkaset razy wyższe niż w naszym rodzimym Lotto.

W naszym kraju amerykańskie loterie oferuje wielu internetowych pośredników. Choć legalność tych działań budzi wiele wątpliwości, liczba chętnych rośnie z każdym losowaniem. Ostrożne szacunki wskazują, że kupony PowerBall, MegaMillions czy paneuropejskiej EuroMillions kupuje online już ponad 100 tysięcy Polaków. Najwyraźniej ogromne wygrane, wielokrotnie wyższe niż w rodzimym Lotto, działają na wyobraźnię.

Gram przez internet od półtora roku – mówi jeden z polskich graczy. – Czy coś wygrałem? Jeszcze nie, ale mój znajomy już zdobył kilkaset dolarów – zapewnia.

Nie martwi się, że wygrana narusza amerykańskie prawo. Regulamin loterii stwierdza, że uczestnikami mogą być tylko osoby przebywające w USA. Podatków w Polsce także nie zamierza płacić. – Nawet rodzina nie wie, że gram w Ameryce – zastrzega.

W sobotę na Florydzie wylosowano liczby: 6, 13, 19, 23, 43 oraz powerball – 16. Aby wygrać, należy poprawnie wskazać pięć liczb spośród 59 białych kul oraz jedną z 35 czerwonych (powerball). Najniższe wygrane przysługują za trafienie trzech białych kul i/lub jednej czerwonej. Jeden zakład kosztuje 2 dolary. Po potrąceniu wszystkich opłat i podatków pieniądze można odebrać jednorazowo lub w 30 rocznych ratach.

Loteria PowerBall powstała w 1992 roku, zastępując Lotto America. Jej koordynatorem jest Międzystanowe Stowarzyszenie Lotto (MUSL), organizacja non-profit, założona przez członkowskie loterie działające w USA. Nazwa pochodzi od dodatkowej liczby zwanej „powerball”. Losowania odbywają się w każdą środę i sobotę o godzinie 22:59 czasu wschodniego USA (3:59 czasu polskiego) w nowoczesnym studiu loteryjnym w Tallahassee na Florydzie.

Ostatnia duża wygrana padła 30 marca, a pula wynosiła 50 milionów dolarów. Największa wygrana w historii loterii padła zaledwie kilka miesięcy wcześniej – 28 listopada; dwóch zwycięzców podzieliło wtedy między siebie 587,5 miliona dolarów. Rekord USA i świata ustanowiono 30 marca 2012 roku, kiedy kumulacja w konkurencyjnej loterii MegaMillions wyniosła 656 milionów dolarów. Poprawne liczby wskazały wtedy trzy osoby.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL