Legalni bukmacherzy w Polsce nadrabiają słabsze lata

Bukmacherzy
Iwo 16/04/2018

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2018

Zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne i mogą być organizowane zarówno przez Internet, jak i w punktach przygotowanych przez bukmacherów. Legalni bukmacherzy muszą jednak spełniać wiele restrykcyjnych zapisów ustawy hazardowej.

Od czasu wprowadzenia zmian prawnych dotyczących hazardu upłynęło już wiele czasu, postanowiliśmy więc przygotować zestaw podstawowych informacji na ten temat. Przepisy, które zaczęły obowiązywać w 2017 roku niezwykle mocno wpłynęły na całą branżę gier hazardowych i losowych, w tym także na zakłady bukmacherskie.

Podstawowe kwestie, które powinien znać każdy, kto korzysta czasem z usług firm hazardowych:

1. Monopol państwa na wiele gier, ale nie na zakłady

Nowelizacja przepisów sprawiła, że państwo polskie sprawuje ścisłą kontrolę nad grami liczbowymi, loteriami pieniężnymi, grami telebingo i tzw. „automatami do gier”, które nie znajdują się na terenie kasyn. Monopol państwa nie dotyczy jednak zakładów bukmacherskich, które mogą być oferowane w całkowicie legalny sposób przez liczne firmy prywatne.

2. Niezbędne zezwolenie na organizowanie zakładów

Bukmacher, który chciałby legalnie w Polsce przyjmować zakłady bukmacherskie potrzebuje stosownego zezwolenia od państwa. O wydanie takiego zezwolenia firma powinna ubiegać się w Ministerstwie Finansów, ponieważ właśnie przez to Ministerstwo takie decyzje są wydawane.

3. Ograniczenie działalności wielu bukmacherów

Nowe przepisy bardzo mocno wpłynęły na całą branżę bukmacherską. Na liście podmiotów, które są obecnie dopuszczone do polskiego rynku (otrzymały licencję), znajdują się tylko nieliczne firmy, które w większości znane są polskim kibicom choćby ze sponsoringu klubów piłkarskich czy reklam widniejących na wielu portalach internetowych. Legalni bukmacherzy w Polsce mogą pochwalić się posiadaniem zezwolenia wydanego przez Ministerstwo, dzięki czemu gracz nie musi obawiać się czy wybrany przez niego bukmacher to firma legalna w Polsce. Zupełnie odmiennie wygląda sytuacja firm, które takiego zezwolenia nie otrzymały – dostęp do stron tych bukmacherów jest bowiem technicznie ograniczony (nie ma możliwości odwiedzenia witryn tych bukmacherów przez osoby przebywające w Polsce). Powstał nawet specjalny rejestr, w którym umieszczane są adresy strony internetowych bukmacherów działających niezgodnie z polskimi przepisami prawa. Witryny umieszczone w „ Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą ” muszą być blokowane przez dostawców Internetu w przeciągu 48 godzin od momentu pojawienia się w rejestrze. W ten sposób, dostęp do stron takich firm blokowany jest już na poziomie firmy dostarczającej Internet użytkownikom. Za uczestnictwo w nielegalnych grach i zakładach przewidziane są kary finansowe, dlatego nie warto ryzykować uczestnictwa w takich grach, tym bardziej że liczba legalnych bukmacherów w Polsce stale wzrasta, a więc dostęp do ich oferty nie stanowi żadnego problemu.

4. Obowiązki dla bukmacherów

Legalni bukmacherzy muszą szczegółowo monitorować i raportować wiele danych związanych ze swoją działalnością. Zakłady bukmacherskie i inne formy hazardu, podobnie jak w przypadku np. alkoholu, dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich, które ukończyły 18 lat, o czym bukmacherzy mają obowiązek informować swoich klientów. Obowiązek informowania o możliwych negatywnych skutkach udziału w zakładach jest kolejnym wymogiem ustawowym nałożonym na bukmacherów, który to obowiązek przyczynia się do zwiększania świadomości graczy. Klienci bukmacherów mogą w każdej chwili sprawdzić na stronie Ministerstwa czy firma otrzymała zezwolenie, a także jaki jest jego numer i kiedy zostało wydane. To wszystko powoduje, że klient może bez problemu dokonać weryfikacji każdej firmy działającej w tym biznesie. Transparentność to jedno z najważniejszych założeń znowelizowanej ustawy. Ponadto firmy bukmacherskie są zobowiązane do wieloletniej archiwizacji danych związanych z każdym wniesionym zakładem. Rozwiązanie to może być bardzo pomocne w przypadku wystąpienia sporów na linii klient-bukmacher. Legalni bukmacherzy muszą odprowadzać podatek dochodowy w wysokości 12%. Podatek ten pobierany jest już w momencie wnoszenia zakładu i nie ma on związku z potencjalną wygraną lub przegraną obstawionego kuponu. Obecność 12%-owego podatku obrotowego można łatwo zauważyć w trakcie obliczania przewidywanej wygranej, ponieważ stawkę obstawianego kuponu należy pomnożyć przez 0,88 – w ten właśnie sposób ustalona stawka pomniejszana jest o podatek, który odprowadzony zostanie do budżetu państwa (dlatego obliczając możliwą wygraną, należy pomnożyć: „stawka x 0,88 x kursy zdarzeń”, a nie tylko „stawka x kursy zdarzeń”). Wszystkie wygrane powyżej kwoty 2.280 złotych muszą zostać pomniejszone o kolejny, tym razem 10%-owy podatek pobierany od gracza. Jednak w tym przypadku dotyczy to wyłącznie osób, które taką wygraną osiągają.

5. Reklama zakładów bukmacherskich

Zakłady wzajemne mogą być reklamowane przez legalnych bukmacherów, o ile reklama nie zawiera wielu szczegółowo wymienionych w ustawie elementów, jak np.:

– nie jest związana z osobami małoletnimi, nie przedstawia ich, nie jest do nich kierowana;

– nie zawiera stwierdzeń na temat relaksującego czy uspokajającego wpływu hazardu na życie codzienne;

– nie łączy zakładów z atrakcyjnością seksualną, nauką, pracą, sukcesem czy wypoczynkiem; i wiele innych…

Reklamy bukmacherów nie mogą być emitowane w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godzinami 6 a 22 (za wyjątkiem transmisji z wydarzeń sportowych, które w jakiś sposób sponsorowane są przez firmę bukmacherską).

Sponsoring sportu stał się najbardziej popularną metodą budowania rozpoznawalności legalnych bukmacherów wśród kibiców, a więc osób stanowiących główną grupę docelową dla tych firm. Choćby w trakcie meczów piłkarskiej Ekstraklasy możemy zauważyć jak bardzo firmy bukmacherskie zaangażowany się we wspieranie klubów piłkarskich. Prawie każdy zespół z Ekstraklasy ma już sponsora z branży bukmacherskiej (np. Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Legia Warszawa i Lech Poznań). Podobnie w przypadku piłkarskiej reprezentacji Polski, która zawarła umowę sponsoringową z jednym z bardziej znanych w Polsce legalnych bukmacherów.

6. Obecna sytuacja firm bukmacherskich w Polsce

Wszystkie firmy bukmacherskie z licencją na działalność w Polsce mogą działać bez żadnych problemów, o ile stosują się do zapisów ustawy i odprowadzają w Polsce podatki. Organizowanie natomiast zakładów bukmacherskich czy innych gier hazardowych (np. ustawianie „automatów do gier”) w sposób nielegalny skutkuje bardzo dotkliwymi karami finansowymi. Możemy zauważyć, że eliminacja z rynku zagranicznych bukmacherów bez polskiej licencji sprzyja rozwojowi polskich podmiotów, których rozwój jest w ostatnim czasie mocno zauważalny.

Musimy jednak ostrzec, że branie udziału w zakładach wiąże się z ryzykiem – można się uzależnić od hazardu, stracić wiele pieniędzy, zdrowia i ponieść wiele innych negatywnych konsekwencji. Niemniej jednak w wybranych firmach obstawianie jest legalne, choć odbywa pod ściślejszą niż kiedykolwiek kontrolą państwa.

Zródło: Rybnik.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL