Lepsze zdjęcia mobilne: kilka wskazówek, które mogą pomóc

Ciekawostki
Iwo 14/12/2021

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia 2023

Fotografia mobilna praktycznie zastąpiła szeroko stosowane w tamtych czasach kompaktowe aparaty cyfrowe. Dzięki najnowocześniejszym obiektywom, czujnikom o wysokiej rozdzielczości i zaawansowanemu oprogramowaniu możesz robić naprawdę profesjonalne zdjęcia.

Kilka lat temu coś niewyobrażalnego stało się dziś rzeczywistością: aparaty do smartfonów do codziennej fotografii przewyższały „zwykłe” aparaty. Większość fotografów amatorów robi zdjęcia z wakacji lub szybkie selfie własnym nova9 komórkowym, a cyfrowe lustrzanki są widoczne tylko w rękach entuzjastów fotografii i profesjonalnych fotografów. Choć mają swoje niezaprzeczalne zalety, smartfony stały się nieodzowne. Szkoda, że film nie wypada dobrze nawet przy obecnych możliwościach robienia zdjęć nova9 komórkowymi.

Aby irytacja nieudanych ujęć odeszła w przeszłość, po prostu postępuj zgodnie z kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości aparatu w smartfonie. Nie musisz nawet szczegółowo analizować ustawień dostrajania, takich jak wartości ISO lub czasy otwarcia migawki.

Często wystarczy najprostsze: utrzymuj soczewki w czystości

Technicy dobrze o tym wiedzą: często rozwiązanie pozornie skomplikowanego problemu jest bardzo proste. Dotyczy to również fotografii smartfonami: codzienna manipulacja obiektywami aparatu z czasem się brudzi. Trzymamy urządzenie w dłoniach i odciski palców, kurz, kłaczki z kieszeni i inne zabrudzenia mogą dostać się na obiektyw, co zakłóci idealny obraz.

Do czyszczenia obiektywów aparatu najlepiej nadaje się ściereczka z mikrofibry – tak samo jak do czyszczenia okularów. Nie popełnisz błędu z czystą wilgotną szmatką. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj środka do czyszczenia szkła lub innego środka odtłuszczającego oraz wacika. Zamiast tego unikaj używania ręczników papierowych lub chusteczek do nosa. Zawarte w nich mikrocząsteczki mogą porysować szkło i pomylić je przy częstym użytkowaniu.

W niektórych modelach smartfonów brud może z czasem dostać się do środka. Jeśli da się łatwo zdjąć pokrowiec, dobrze jest wyczyścić go od środka. Przy tej okazji dobrze jest wyczyścić same soczewki, ale bądź bardzo ostrożny.

Prawidłowe ustawienie ostrości

Większość aparatów w smartfonach domyślnie działa w trybie automatycznym. Teoretycznie oznacza to szybkie robienie zdjęć za jednym naciśnięciem spustu migawki. W rzeczywistości jednak często powstają zamazane lub zamazane obrazy, które następnie wpadają do wirtualnego kosza.

Aby upewnić się, że nie stracisz ostrości na obiekcie i zachować obiekt, który chcesz uchwycić, po prostu dotknij ekranu dotykowego, w którym chcesz, aby pojawił się obiekt, na którym chcesz ustawić ostrość. Niektóre aparaty smartfonów można nawet ustawić tak, aby robiły zdjęcie po stuknięciu i wyostrzeniu ekranu. Dzięki temu robienie zdjęć jest jeszcze szybsze.

Tryb światła, lampy błyskowej i nocny

Jedną rzeczą, która jest szczególnie ważna w przypadku małych obiektywów montowanych w aparatach smartfonów, jest światło. Bez wystarczającego oświetlenia tryb automatyczny smartfona zwiększy czułość i mogą wystąpić zakłócenia obrazu. Jeśli nie masz jasnego źródła światła i np. fotografujesz grupę osób o zmierzchu, zrezygnuj z lampy błyskowej. To często tylko pogarsza wynik, zwłaszcza jeśli fotografujesz duży pokój lub otwartą przestrzeń.

Kilku producentów smartfonów od kilku lat stosuje w swoich modelach tzw. tryb nocny. Wykonuje kilka zdjęć z różnymi ustawieniami i może zapewnić znacznie lepsze wyniki na podstawie uzyskanych w ten sposób danych. Sprawdź w ustawieniach smartfona, czy oferuje taki tryb, a jeśli tak, włącz go.

Prawidłowa kompozycja obrazu

Po dokonaniu właściwych ustawień ważna jest również kompozycja obrazu. Oznacza to poprawną lokalizację głównego obiektu obrazu. W ustawieniach wielu smartfonów znajdziesz pozycję menu „Raster” lub „Siatka”. Gdy ta funkcja jest włączona, w podglądzie kamery pojawiają się linie. Są tam tylko do celów migawkowych i nie będą widoczne na wynikowym obrazie. Pomagają w prawidłowym ustawieniu fotografowanego obiektu.

Jeśli chcesz uzyskać ciekawszy obraz, dobrym pomysłem jest wykorzystanie przecięć siatki i umieszczenie w nich tematu. Obowiązuje zasada trójpodziału. Jeśli obiekt znajduje się dokładnie pośrodku, obraz często wygląda dziwnie i nudno. Jeśli jednak np. obiekt zostanie umieszczony na skrzyżowaniach po lewej stronie i zapewni więcej przestrzeni na panoramę po prawej, od razu uzyskasz ciekawszą kompozycję obrazu.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL