List do Redakcji dotyczący automatów Futura

Najczęściej czytane
Iwo 29/10/2019

Ostatnia aktualizacja: 29 października 2019

Temat automatów Futura jest obecnie bardzo na czasie, wśród operatorów urządzeń rozrywkowych oraz stanowi pewnego rodzaju zadrę w oku urzędników, wykonujących literalnie przepisy prawa.

Zadrą dlatego, że pomimo wielu ekspertyz wykonanych przez specjalistyczne instytuty zajmujące się terminologią gier oraz jasnego przekazu zasad gry i funkcjonowania tych urządzeń publicznie przedstawianych przez producenta tych urządzeń, nie ma jednoznacznej i ostatecznej decyzji wydanej przez ustawodawcę.

Decyzja wydana w dniu 23 września przez Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju, dotycząca rozstrzygnięcia charakteru gry na urządzeniach Futura, na skutek wady prawnej nie jest obowiązująca. Została ona zaskarżona i do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia nie obowiązuje.

Podzielone zdania i brak ostatecznego sądu dotyczącego legalności funkcjonowania urządzeń Futura, powodują wielki szum medialny i różnorodność opinii dotyczących legalności pracy na tych urządzeniach. Zwłaszcza w naszym portalu, pod artykułami dotyczącymi Futury są zamieszczane najróżniejsze komentarze, które dobitnie wskazują jak ten temat kontrowersyjny dzieli opinię. Nie wnikamy w meteorytykę takich opinii i komentarzy, chodzi nam o wnikliwe podejście do tego trudnego i złożonego tematu.

Zamieszczamy obecnie list, jaki ostatnio został przesłany do Redakcji, który ze względu na prawnicze podejście do tego tematu, rzuca kolejne światło na dywagacje z jakimi spotykamy się podczas komentowania tematu automatów Futura.

Szanowny Panie Redaktorze!

ustosunkowując się do treści Państwa artykułu dotyczącego zmiany rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie urządzeń losujących, urządzeń do gier i automatów do gier, zabezpieczenia informacji dotyczących urządzanej loterii oraz uzyskiwania, naliczania i wypłacania wygranych – podkreślić należy, że wprowadzone zmiany mają charakter wyłącznie redakcyjny i to wyłącznie dla treści nowych opinii wydanych dopiero po wejściu życie rozporządzenia z dnia 3 października 2019 r., nadto wskazuje, iż:

1. Zgodnie z treścią rozporządzenia – § 2 stanowi, iż:

„Do opinii jednostek badających wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.”

Tym samym nie ma żadnych wątpliwości, że wprowadzone zmiany – nie mają i nie będą miały jakiegokolwiek wpływu na treść i wagę opinii wydanych przed zmianą niniejszego rozporządzenia.

2. Zmiany wprowadzone we wskazanym rozporządzeniu nie wpływają i nie mogą wpływać na fakty, jakie wykluczają urządzenia nie zawierające tzw.:”elementu losowości” z zakresu stosowania ustawy hazardowej. Tylko i wyłącznie wprowadzenie do ustawy hazardowej, a nie do jakiegokolwiek rozporządzenia, definicji losowości, w jakiej wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, a także stanowisku Sądu Najwyższego narzucono by, że gra jest losowa pomimo możliwości poznania jej wyniku przed jej rozpoczęciem – mogłoby (bowiem pozostaje kontrola zarówno przez Trybunał Konstytucyjny, jaki i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) wpłynąć na ocenę legalności w/w urządzeń pod kątem ustawy hazardowej.

3. Rozporządzenie z dnia 3 października 2019 r. w jakikolwiek sposób nie zmienia dotychczasowej treści § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia – stanowiącej, że badanie techniczne automatu do gier przeprowadzane przez jednostkę badającą polega na sprawdzeniu, czy gry na urządzeniu zawierają element losowości.

4. W pełnej mocy i stosowaniu pozostaje stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wielokrotnie i aktualnie powielanym wyroku z dnia 7 maja 2012 r., w sprawie o sygn. akt V KK 420/11 – w jakim wskazano bezpośrednio, iż: „gra na automacie „ma charakter losowy”, jeżeli jej wynik jest nieprzewidywalny dla grającego.” Skoro w urządzeniach posiadających aktualną opinię potwierdzającą brak elementu losowości, wynik gry jest przewidywalny i to łatwo dla grającego, to oczywistym jest, że gra nie jest losowa. Skoro gra nie jest losowa, to nie podlega ustawie hazardowej.

Nadawcę listu zachowujemy w tajemnicy, nie to jest ważne kto taki list napisał, ale to co on wnosi w tym kontrowersyjnym temacie.

Redakcja

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lv

30/10/2019

Tutaj akurat sytuacja jest prosta - MF nie ma nic do gadania. Jak jest wada prawna to prawnie nie obowiązuje. Kropka. Miszczu.

Polakmały

30/10/2019

APAP miszczu jesteś szacunek:)

APAP

30/10/2019

"na skutek wady prawnej nie jest obowiązująca" kto o tym decyduje, że jest wada prawna?? Jest na to jakaś decyzja sądu?? Ministerstwo się przyznało, że źle coś zinterpretowało??

x-men

30/10/2019

bosszszsz, jaka tajemnica, sherlock by się nie domyślił kto to napisał
E-PLAY.PL