Litwa podnosi wiek zakupu loterii na +18

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2022

Komisja Budżetu i Finansów litewskiego Seimasu (Zgromadzenie Parlamentarne) zakończyła projekt dekretu proponującego nowe standardy gry na loterii i reklamy dla państwa bałtyckiego.

Główny środek Komisji wezwał parlament do przeprowadzenia głosowania w sprawie podniesienia minimalnego wieku zakupu losów na loterię z 16 do 18 lat.

Jeśli zostanie zatwierdzony, rząd Litwy wprowadzi nowe ograniczenie wiekowe loterii od 1 stycznia 2023 r.

Dekret nakazał ponadto Olifėja, operatorowi objętemu sankcjami państwowymi na Litwie, wyświetlanie powiadomień dotyczących przedziału wiekowego i ostrzeżeń o bezpieczniejszym hazardzie podczas cotygodniowych losowań Teleloto, Vikinglotto, Eurojackpot i innych gier typu Instant-win.

Olifėja pełni funkcję narodowego stewarda loterii Litwy, której zadaniem jest zbieranie funduszy dla Narodowego Komitetu Olimpijskiego, którego działalność biznesowa jest monitorowana przez litewski Urząd Kontroli Gier.

Od 2020 roku kolejne litewskie rządy premierów Sauliusa Skvernelisa i Ingridy Šimonytė zdecydowały się na nowelizację przepisów ustawy o grach hazardowych z 2016 roku.

W zeszłym roku rząd nakazał organowi kontroli gier zakazać wszystkim licencjonowanym operatorom promowania jakiejkolwiek formy zachęty do hazardu (bonusów, zniżek, programów nagród).

Ponadto rząd przyznał Urzędowi Kontroli Gier bezpośrednie uprawnienia do blokowania IP nielicencjonowanych operatorów i nakładania wyższych kar na operatorów nieprzestrzegających przepisów. Zmiany te zostały usankcjonowane jako środek ochrony ludności w związku z COVID-19.

Obecnie na Litwie obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących wieku hazardu w Europie, w których gracze muszą mieć ukończone 21 lat, aby wejść do miejsca gier hazardowych.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL