Litwa rozważa zmiany w podatku od gier

Ze świata
Iwo 18/10/2021

Ostatnia aktualizacja: 18 października 2021

Rząd Litwy rozważy projekt ustawy, która proponuje opodatkowanie automatów stacjonarnych i gier stołowych od dochodów, a nie tak jak obecnie, na podstawie stałej opłaty ryczałtowej.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy, która proponuje zmianę sposobu naliczania podatku od naziemnych automatów do gry i gier stołowych. Zamiast obecnego systemu stałej opłaty za stół lub maszynę, podatek byłby obliczany na podstawie przychodów z gier brutto (GGR). Projekt ustawy sugeruje 18-procentową stawkę podatku od automatów i gier stołowych GGR. Wszystkie inne formy hazardu są już opodatkowane na podstawie przychodów z gier.

Obecny system pobiera stałe opłaty w wysokości 260 euro miesięcznie za automat w przypadku automatów kategorii A (nieograniczone wygrane), 130 euro miesięcznie za kategorię B (ograniczone stawki i wygrane) oraz 2300 euro miesięcznie za stół do gier.

Rząd stwierdził, że obecny system jest regresywny, ponieważ oznacza to, że im gorzej działa operator, tym wyższa efektywna stawka podatkowa jako procent przychodów.

Minister finansów Gintarė Skaistė powiedziała:

„Widzimy nierówności podatkowe w sektorze gier hazardowych. Obecnie firma hazardowa płaci stałą opłatę, a nie procent generowanych przychodów. Chcemy jaśniejszego, uniwersalnego systemu podatkowego, który byłby bardziej sprawiedliwy: w miesiącach wyższych obrotów firmy płaciłyby więcej, w miesiącach niższych płaciłyby mniej. Nowa procedura zwiększy przejrzystość sektora gier hazardowych i zapewni sprawiedliwsze opodatkowanie”.

Parlament, Seimas, będzie głosował nad przyjęciem ustawy. W zeszłym miesiącu zatwierdziła pierwsze czytanie projektu ustawy, aby umożliwić licencjobiorcom gier tylko online na Litwie. To zniosłoby wymóg, aby operatorzy internetowi byli na lądzie lub współpracowali z operatorem naziemnym.

Propozycja została jednak skrytykowana przez litewską Specjalną Służbę Śledczą, która ostrzegła, że ​​licencje na gry hazardowe wyłącznie w Internecie będą faworyzować operatorów internetowych w stosunku do operatorów naziemnych.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL