Lotto przegrało zyski z własnej winy

Gry
Marek 08/01/2013

Ostatnia aktualizacja: 8 stycznia 2013

DGP: To nie afera hazardowa i wysyp automatów odstraszyły klientów od loterii. Zawinił sam Totalizator, nie dostosowując się do zmian rynku – uważa NIK


Raport NIK wylicza całą masę zaniedbań i błędów popełnionych przez Totalizator w ostatnich latach. Jako spółka Skarbu Państwa powołana do realizacji monopolu w grach liczbowych zamiast nimi zajmował się chybionymi inwestycjami, wydawał pieniądze na finansowanie wyścigów konnych, mało skuteczne kampanie reklamowe nowych marek i niezdobywające popularności loterie SMS-owe.

Równolegle, mimo kłopotów firmy, rosły wynagrodzenia kadry kierowniczej. W 2010 r. podskoczyły średnio o 8 proc. w stosunku do roku 2009, a w grupie dyrektorów aż o jedną piątą. Negatywnie oceniono też decyzję Totalizatora o przeniesieniu z początkiem 2010 r. transmisji losowań z Polsatu do TVP Info. „Skutkowało to obniżeniem oglądalności losowań, a w konsekwencji miało wpływ na spadek przychodów ze sprzedaży” – piszą analitycy NIK. W tym samym czasie Totalizator za to o połowę podniósł cenę najpopularniejszej loterii, czyli Dużego Lotka, i zmienił jej nazwę na Lotto. Efekt: klienci zaczęli odpływać.

Według rzeczniczki Totalizatora odpływali do automatów o niskich wygranych, czyli słynnych jednorękich. – Wartość tego segmentu rosła z każdym miesiącem. Jednocześnie przy jego wzroście Totalizatorowi Sportowemu uniemożliwiono wprowadzenie jednego z najskuteczniejszych narzędzi do walki o rynek, a mianowicie wideo-loterii, a także zabroniono sprzedaży produktów online – tłumaczy nam rzecznik Totalizatora Agnieszka Libor. 

– Ależ to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Przecież po wybuchu afery hazardowej i nowelizacji ustawy liczba automatów i ich przychody zaczęły gwałtowanie spadać. Mimo to sytuacja Totalizatora wcale znacząco się nie poprawiła – mówi Marek Przybyłowicz, były prezes Wyścigów Konnych na Służewcu.

Jak dowiedział się DGP, ten bardzo krytyczny raport trafił zarówno do Ministerstwa Finansów, jak i Skarbu Państwa jeszcze w połowie ubiegłego roku. Nie został jednak szerzej upubliczniony, nie trafił nawet pod obrady sejmowej komisji ds. sportu i turystyki. Jednak to pod jego wpływem miał zostać odwołany poprzedni prezes Totalizatora Sławomir Dudziński.

czytaj dalej na gazetaprawna.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL