Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2024
W poniedziałek w Lublinie rozpoczęła się lokalna kampania “Stop uzależnieniom – siła jest w Tobie!”. Zarówno samo wydarzenie, jak i cała kampania, mają zwrócić uwagę społeczności Lublina na zjawisko cyberuzależnień wśród dzieci i młodzieży. Nie zapomniano także o seniorach. Kampania rozpoczyna się konferencją szkoleniowo-informacyjną w hotelu Focus.
Kampania „STOP UZALEŻNIENIOM-siła jest w Tobie!” to szereg działań edukacyjnych, profilaktycznych, terapeutycznych dedykowanych lokalnym mieszkańcom. Działania te mają na celu zapobieganie uzależnieniom behawioralnym wśród mieszkańców miasta Lublina oraz pomoc osobom zmagającym się z tym problemem. Celem nadrzędnym jest zmniejszenie skali uzależnień behawioralnych wśród mieszkańców Lublina. Według informacji podanych na oficjalnej stronie miasta Lublin z przeprowadzonych badań wynika, że problem z zagrożeniem tego typu uzależnienia ma zdecydowana większość mieszkańców!?. Dlatego też, realizując kampanię miasto chce zwiększyć świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą m.in. nadmierne korzystanie z nowych technologii. Działania te realizowane będą w latach 2024-2026.
Plan kampanii
W ramach kampanii planowane jest prowadzenie:
- działań profilaktycznych skierowanych do seniorów,
- szeregu imprez profilaktycznych dedykowanych dzieciom z placówek wsparcia dziennego i dzielnicowych domów kultury,
- zajęć informacyjno-edukacyjnych na temat uzależnień behawioralnych skierowanych do dzieci i młodzieży lubelskich szkół podstawowych,
- warsztatów o negatywnych konsekwencjach nadmiernego korzystania z technologii cyfrowych skierowanych do dzieci i młodzieży lubelskich szkół podstawowych,
- szkoleń dla rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz rodziców uczniów szkół podstawowych podnoszących świadomość na temat uzależnień behawioralnych,
- szkoleń nauczycieli i pedagogów na temat rozpoznania mechanizmów uzależnienia.
Realizując kampanię miasto Lublin pragnie zaprosić do współpracy m.in. pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, osoby dorosłe pracujące z dziećmi i młodzieżą, realizatorów programów profilaktycznych, kuratorów sądowych, pracowników oświaty, pracowników socjalnych, seniorów oraz rodziców dzieci uczęszczających do lubelskich placówek oświatowych.
Kampanię inauguruje konferencja szkoleniowo-informacyjną „STOP UZALEŻNIENIOM-siła jest w Tobie!”. Podczas konferencji w dniu 18 listopada 2024 r. w hotelu Focus można wysłuchać wykładów ekspertów, którzy przekażą wiedzę na temat m.in. identyfikacji czynników ryzyka i objawów uzależnienia, wpływu uzależnienia na zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci, a także jakimi skutecznymi metodami zapobiegać, czy też leczyć tego typu problem. Omówione zostaną też zagadnienia korzystania przez uczniów z nowych technologii, podejmowanie właściwych działań edukacyjnych oraz wpływ częstego korzystania z telefonu i komputera na organizm młodego człowieka. Nie zabraknie również dyskusji na na temat roli rodziców, nauczycieli i specjalistów w przeciwdziałaniu uzależnieniom. Do wzięcia udziału w konferencji zaproszeni zostali nauczyciele, psycholodzy oraz pedagodzy lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Seniorzy także zagrożeni
Elementem realizowanej kampanii „STOP UZALEŻNIENIOM-siła jest w Tobie!” są także działania profilaktyczne skierowane do lubelskich seniorów.
Łatwy dostęp do leków, środków psychoaktywnych, czy też alkoholu przy dłuższym stosowaniu powoduje uzależnienie, także wśród osób starszych, co z kolei wywołuje różnego rodzaju problemy zdrowotne i szkody społeczne. Dlatego też miasto uważa, że warto zwrócić uwagę lokalnym seniorom na problemy uzależnień. Działania w tym zakresie realizowane są przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie. Aktualnie ok. 400 osób powyżej 60 roku życia, które korzystają z usług Centrów Dziennego Pobytu i Klubów Seniora, korzysta z wykładów i zajęć warsztatowych mających na celu kształtowanie świadomości zdrowotnej i motywowanie do dbania o zdrowie. Uczestnicy zajęć mają możliwość spotykania się ze specjalistami terapii uzależnień, udziału w zajęciach kulinarnych, rękodzielniczych, relaksacyjnych, a także w innych zajęciach warsztatowych, dotyczących radzenia sobie ze stresem i kryzysem.
Działania o podobnym charakterze prowadzą również trzy Domy Pomocy Społecznej w Lublinie. Dla 45 osób, w wieku od 50 do 75 lat, realizowane są warsztaty oraz psychologiczna pomoc indywidualna. Prowadzone zajęcia mają na celu motywowanie do zmian zachowania i nabycie umiejętności utrzymywania abstynencji.
Imprezy mikołajkowe dla dzieci z placówek wsparcia i domów kultury
Kolejnym etapem planowanych działań będzie też organizacja imprez mikołajkowych dla dzieci z placówek wsparcia dziennego i dzielnicowych domów kultury. Dla dzieci przeprowadzone będą imprezy profilaktyczno-edukacyjne z udziałem Mikołaja zawierające animacje, gry i konkursy. Wszystkie dzieci uczestniczące w imprezach mikołajkowych otrzymają drobne upominki. Dzieci z placówek wsparcia dziennego obejrzą w Operze Lubelskiej spektakl „Calineczka”. Dla 300 podopiecznych tych placówek zakupione zostały paczki, które wręczy im Mikołaj.
Imprezy profilaktyczne odbędą się na terenie 8 placówek wsparcia dziennego realizujących zadania w zakresie profilaktyki uzależnień oraz dla dzieci z 3 dzielnicowych domów kultury.
Prowadzenie kampanii zostało sfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024-2026.
Źródło/grafika: Lublin.eu
"Za dużo krytyki w mediach było to puścili normalne losowanie ;))"
"Uniwersalny słownik języka polskiego pod redakcją Stanisława Dubisza wydany przez PWN w 2003 roku notuje zarówno przymiotnik fiński, jak i finlandzki. Pierwszy z nich został w tym słowniku zdefiniowany jako ‘dotyczący Finów, Finlandii, pochodzący z Finlandii, taki jak w Finlandii’, przymiotnik finlandzki został natomiast sparafrazowany jako ‘dotyczący Finlandii jako państwa"
"Fiński, nie Finlandzki ... ;)"
"Dzisiaj miałem szczęście padł system kontroli na losowaniem w multi bo trafiłem 7 na siedem skreśleń w promocji na 50% ale to nie tylko ja bo było 33 dziewiątki na 10 skreśleń 97 siódemek na siedem 118 piątek na pięć takich wygranych nie pamiętam a gram długo. i tu lotto pokazuje że oszukują bo na 22 drugą już zakładów nie dało się wysłać cały czas wybijało ale sprawdziłem czy na inne gry się da i nie było problemu tylko na multi nie dało rady. Czyli widać że oszukują bo na 14 padł system i było dużo wygranych i żeby nie popłynąć na 22 drugą zablokowali przyjmowanie zakładów. Gram przez internet i taki numer mam drugi raz było to dawno ale też było dużo wygranych czyli kontrolują wpływające zakłady ."
"Be"