Łykasz pigułki – zostajesz hazardzistą

Ciekawostki
Marek 29/10/2012

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2024

70-letni mieszkaniec Turynu, cierpiący na chorobę Parkinsona, stał się nałogowym hazardzistą po zażyciu przepisanego mu leku. Mężczyzna roztrwonił majątek wart 300 tysięcy euro i złożył pozew przeciwko producentowi lekarstwa.

Włoskie media podały, że sprawą zajęła się prokuratura. Objęła ona śledztwem prawnego reprezentanta koncernu farmaceutycznego. Nie wyklucza się postawienia mu zarzutu nieumyślnego doprowadzenia do uszczerbku na zdrowiu.

W pozwie wyjaśniono, że pacjent, dotknięty chorobą Parkinsona, w 1999 roku zaczął przyjmować przepisany mu lek, którego głównym składnikiem jest pramipeksol. Po roku u mężczyzny zauważono pierwsze oznaki zmiany zachowania, które ostatecznie doprowadziły do stopniowego uzależnienia od automatów do gry, video-pokera i bingo. Wydał na nie oszczędności swego życia.

Przypomina się, że już w 2005 roku Unia Europejska zalecała producentom leków zawierających tę substancję zamieścić w dołączonych do nich ulotkach informacyjnych ostrzeżenie o ryzyku popadnięcia w uzależnienie od hazardu, które – jak się okazało – może być ubocznym skutkiem jego działania.

Tymczasem włoska Agencja Leków (Aifa)od 2000 roku otrzymywała sygnały o podobnych przypadkach uzależnień – podała Ansa.

Prokuratura sprawdzi, czy pozwany producent preparatu zamieścił w ulotce wszystkie wymagane informacje.

PAP

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL