(video) Magnus Carlsen wygrywa Superbet Poland Rapid & Blitz! Podsumowanie i relacja z turnieju

Polecane Szachy Wydarzenia
Wiktor Czerwiński 14/05/2024

Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2024

Pierwszy etap Grand Chess Tour zakończył się w niedzielę 12 maja, kiedy pięciokrotny mistrz świata i numer 1 na świecie Magnus Carlsen pokonał lidera turnieju, arcymistrza Wei Yi, wygrywając Superbet Poland Rapid & Blitz i zdobywając 40 000 dolarów za pierwsze miejsce. Jan-Krzysztof Duda zakończył rywalizację na trzecim miejscu.

Superbet Poland Rapid & Blitz zakończony

Pierwszy etap Grand Chess Tour (GCT) zakończył się w niedzielę 12 maja w emocjonujący sposób, gdy pięciokrotny mistrz świata i numer 1 na świecie Magnus Carlsen pokonał lidera turnieju, arcymistrza (GM) Wei Yi, wygrywając Superbet Poland Rapid & Blitz i 40 000 dolarów za pierwsze miejsce.

„Gratulacje dla Magnusa Carlsena za zwycięstwo w Superbet Rapid & Blitz Poland i wielkie brawa dla wszystkich graczy za ich niesamowite gry! Z niecierpliwością czekamy na zorganizowanie w czerwcu turnieju Superbet Chess Classic w Bukareszcie. Dla naszej Fundacji inwestowanie w szachy oznacza inwestowanie w ludzi. Wydarzenia takie jak Grand Chess Tour inspirują osoby z różnych środowisk do rozpoczęcia gry w szachy, a to jest naprawdę niezwykłe” – powiedziała Augusta Dragic, prezes Fundacji Superbet.

Carlsen dał znakomity występ, na który złożyło się dziesięć błyskawicznych zwycięstw z rzędu, pokonując każdego ze swoich konkurentów, a następnie wyprzedząc Wei Yi w końcowej klasyfikacji.

„Wiedziałem, że jeśli będę miał dobry dzień, dostanę szansę. Dziś poczułem się spokojniejszy i wiedziałaem, że już to kiedyś robiłem. To był niesamowity występ Wei Yi i miałem szczęście, że dzisiaj ponownie wygrałem. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wspierają mnie z bliska i daleka” – powiedział Carlsen.

Wei Yi zajął drugie miejsce i za swoje wysiłki otrzymał 30 000 dolarów. Klasyfikacja końcowa Superbet Poland Rapid & Blitz przedstawia się następująco:

Klasyfikacja Superbet Rapid & Blitz Poland 2024 i wartość nagród / grafika własna.

„To było bardzo ekscytujące i chcę pogratulować Magnusowi kolejnego zwycięstwa. Było to ekscytujące zwycięstwo zarówno dla niego, jak i dla Grand Chess Tour. Nie możemy się doczekać, aż zagra w lipcu w SuperUnited Croatia Rapid & Blitz” – powiedział Michael Khodarkovsky, dyrektor wykonawczy GCT.

Na zdjęciu Jan-Krzysztof Duda w pojedynku z Kirilem Schevchenko/ fot. Ilona Trosina

Na turnieju, który odbywał się w dniach 8-12 maja w muzeum POLIN, znajdowała się także przedstawicielka redakcji E-PLAY.PL Ilona Trosina, której udało się porozmawiać z pasjonatami szachów oraz z arycymistrzynią Keti Tsatsalashvili i Michałem Kanarkiewiczem, popularyzatorem tej królewskiej gry. Jej relacje można obejrzeć w materiale video poniżej.

Cykl Grand Chess Tournament w 2024

GCT, wiodący światowy cykl międzynarodowych turniejów szachowych z udziałem najlepszych graczy z świata, będzie kontynuowany w przyszłym miesiącu, począwszy od 24 czerwca w Bukareszcie w Rumunii, podczas Superbet Rumunia Classic – pierwszego klasycznego wydarzenia w ramach tournee w 2024 roku.

Sponsorowany przez Fundację Superbet turniej będzie rozgrywany w systemie kołowym dla 10 graczy, a pula nagród wyniesie 350 000 dolarów. Fani mogą śledzić całą akcję z udziałem dyrektorów generalnych Yassera Seirawana, Evegeny’ego Miroshnichenko i Cristiana Chirili wraz z mistrzynią międzynarodową (IM) Jovanką Houską na kanałach Twitch i YouTube Saint Louis Chess Club.

Harmonogram turniejów na rok 2024 obejmuje
  • Superbet Poland Rapid & Blitz: 8 maja – 12 maja, w Warszawie, Polska
  • Superbet Rumunia Classic: 24 czerwca – 6 lipca 2024 r. w Bukareszcie, Rumunia
  • SuperUnited Croatia Rapid & Blitz: 8–15 lipca 2024 r. w Zagrzebiu w Chorwacji
  • Saint Louis Rapid & Blitz: 10–17 sierpnia 2024 r. w Saint Louis, Missouri, USA
  • Puchar Sinquefield: 17-31 sierpnia 2024 w Saint Louis, Missouri, USA
Superbet Poland Rapid & Blitz odbyło się w dniach 8-12 maj, w muzeum POLIN w Warszawie /fot. Ilona Trosina

Uczestnicy tournée rywalizują o łączną pulę nagród w wysokości 1,5 miliona dolarów w sezonie 2024. Łączne nagrody pieniężne w każdym z dwóch klasycznych turniejów wyniosą 350 000 dolarów i 175 000 dolarów na wydarzenie w turniejach Rapid i Blitz. Ponadto pod koniec sezonu 2024 zostanie przyznany fundusz nagród bonusowych o łącznej wartości 275 000 dolarów.

Fundusz nagród ufundowany jest przez głównych sponsorów GCT 2024, Fundację Superbet i Klub Szachowy Saint Louis, obie organizacje non-profit wspierające edukację szachową i misję globalnego rozpowszechniania gry w szachy.

Szachiści pomogli paraolimpijczykom. Wszystko dzięki Fundacji Superbet!

W ramach swojego ciągłego zaangażowania w rozwijanie doskonałości sportowej i inkluzywności, Fundacja Superbet ogłosiła przekazanie całego dochodu z biletów w wysokości 40 000 PLN na rzecz Fundacji Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, wspierając tym samym paralimpijczyków w ich przygotowaniach do nadchodzącej Paralimpiady w Paryżu.

Na zdjęciu: Katarzyna Gawlik, Dyrektorka Makretingu Superbet Polska oraz Łukasz Szeliga, Prezes Fundacji Polskiego Komitetu Paralimpijskiego/ fot. Rafał Oleksiewicz

 – Jesteśmy zachwyceni współpracą z Fundacją Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Ruch Paraolimpijski symbolizuje wytrwałość, determinację i dążenie do doskonałości pomimo wszystkich przeciwności losu. Przekazując dochód z biletów z turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland, mamy nadzieję dokonać małego wkładu w rozwój polskiego sportu paraolimpijskiego i zainspirować osoby o różnych zdolnościach do realizacji swoich marzeń. Ten wysiłek wpisuje się w nasze zobowiązanie do nie pozostawiania nikogo z tyłu. – powiedziała Augusta Dragic, Prezes Fundacji Superbet

Wkład Fundacji Superbet wspomoże Fundację Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w realizacji ich misji, polegającej na zapewnieniu możliwości, zasobów i wsparcia dla paraolimpijczyków w ich przygotowaniach do nadchodzących Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu.

– Jesteśmy wdzięczni Fundacji Superbet za współpracę i szczodre wsparcie finansowe, szczególnie w roku Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu.Ten wkład pomoże nam w realizacji naszej misji, polegającej na umożliwieniu naszym paraolimpijczykom osiągnięcia pełnego potencjału i pomoże im w spełnieniu marzeń. Razem promujemy bardziej inkluzywne i sprawiedliwe społeczeństwo, w którym każdy sportowiec może się rozwijać, niezależnie od stopnia sprawności. Naprawdę wzruszające jest obserwowanie, że środki z jednego wielkiego wydarzenia sportowego, takiego jak turniej szachowy Superbet Rapid & Blitz Warsaw, pomogą jeszcze większej liczbie sportowców w ich rozwoju – powiedział Łukasz Szeliga, Prezes Fundacji Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Fundacji Superbet i jej inicjatyw, zapraszamy do odwiedzenia https://superbetfoundation.com/pl/

zdjęcie główne: Zwycięzca turnieju Magnus Carlson, w towarzystwie Łukasza Seweryniaka, CEO Superbet Polska.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL