Malbork. Hazard na automatach

Artykuły Automaty
Iwo 04/08/2021

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2024

W Malborku nie brakuje punktów z charakterystycznymi neonami przy wejściu. Ale Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa nie pozostawia złudzeń: organizatorem legalnych gier w salonach gier na automatach może być wyłącznie Totalizator Sportowy S. A.

W pierwszej połowie roku celnicy kilka razy odwiedzili Malbork, by w asyście policji wejść do punktów z automatami do gier hazardowych. Potem Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa informowała o przejętych nielegalnych maszynach.

Ostatnimi czasy kontroli najwyraźniej nie było, ale problem nabrzmiewa. W samym centrum Malborka można doliczyć się kilku punktów z charakterystycznymi wyświetlaczami, np. „Open 24 h” czy „7777”. Wejście po naciśnięciu na domofon. Zdarzają się kamerki.

Z najnowszego komunikatu Pomorskiej KAS, wydanego „w związku z licznymi nieprawidłowościami na rynku gier hazardowych” na Pomorzu, można wnosić, że tego typu punkty nie posiadają koncesji.

„Legalne gry na automatach mogą być organizowane wyłącznie w koncesjonowanych kasynach gry oraz w salonach gier na automatach, w których organizatorem jest Totalizator Sportowy S. A., tj. podmiot wykonujący w tym zakresie monopol państwa” – przypomina Pomorska KAS.

Takie legalne punkty istnieją w Malborku i są odpowiednio oznakowane. Tu można grać bezpiecznie, bez obaw o „nalot” celników i policjantów. Natomiast nielegalny hazard oznacza konkretne konsekwencje dla właściciela lokalu, najemcy, jak i uczestnika gry.

Za organizację gier na automatach innych niż udostępniane przez Totalizator Sportowy S.A. grozi kara finansowa w wysokości 100 tys. zł od każdego urządzenia.

„Kara ta nakładana jest zarówno na urządzającego nielegalne gry hazardowe, jak również na właściciela i posiadacza lokalu, w którym automaty takie zostaną ujawnione” – przypomina Pomorska KAS.

Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi również odpowiedzialność karna: grzywna, pozbawienie wolności do lat 3 albo obie te kary łącznie. Udostępnianie lokalu do tego celu traktowane może być jako pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa, a sprawca podlega karze jak organizator nielegalnych gier.

Administracja skarbowa zdaje sobie sprawę, że czasem właściciel czy najemca mogą nie wiedzieć, z czym mają do czynienia. Podmioty zamierzające wynająć lokal lub jego część na nielegalne automaty świadomie wprowadzają właścicieli, dzierżawców tych lokali w błąd. Oferują pozornie legalne gry na tzw. logicznych, zręcznościowych czy zabawowych automatach, a faktycznie organizują nielegalne gry hazardowe.

Osoba, która wchodzi do punktu bez koncesji i decyduje się na nielegalną grę hazardową, też podlega odpowiedzialności karnej wynikającej z kodeksu karnego skarbowego.

Dotyczy to zarówno uczestniczenia w grach na nielegalnych automatach, jak i zawierania zakładów wzajemnych u bukmacherów nieposiadających zezwolenia na przyjmowanie zakładów na terenie RP – przypomina Pomorska KAS.

Źródło: malbork.naszemiasto.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL