Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2024
W ramach kontroli ukierunkowanych na zwalczanie nielegalnego hazardu, środkowoczeskie służby celne w listopadzie skupiły się na dwóch miastach – Kolínie i Čáslavi.
Specjalny oddział środkowoczeskich celników do walki z nielegalnym hazardem w ostatnim czasie skierował swoją uwagę na przemysłowe miasto Kolín, gdzie od kilku lat obowiązuje lokalne rozporządzenie zakazujące jakiejkolwiek działalności hazardowej.
Podejrzenia celników wzbudził mały, niepozorny bar w centrum miasta, który działał przez całą dobę. Jak się później okazało, intuicja nie zawiodła funkcjonariuszy. W ofercie lokalu znajdował się nie tylko alkohol i muzyka z automatu.
W tylnej części baru dla rozbawionych gości dostępnych było również kilka automatów do gier, zaspokajających ich zamiłowanie do hazardu.
Gra w kotka i myszkę z celnikami
Jak ustalili celnicy podczas kontroli przeprowadzonej jeszcze w sierpniu, były to urządzenia typu „quizomat”, które zawierały grę o nazwie „Konkurs ZODIAK”.
Quizomaty to urządzenia hazardowe, które oprócz klasycznych gier bębnowych posiadają także część quizową. Gracz musi odpowiedzieć na przeważnie banalne pytanie, aby uzyskać wypłatę wygranej. W ten sposób operatorzy tych urządzeń próbują obchodzić definicję gry hazardowej określoną przez ustawę o grach hazardowych.
Funkcjonariusze środkowoczeskiego urzędu celnego nie mieli zrozumienia dla działań właściciela lokalu i zabezpieczyli pięć quizomatów.
Czy właściciel baru wyciągnął wnioski z kontroli? Celnicy postanowili to sprawdzić podczas ponownej kontroli 14 listopada. Wynik potwierdził starą zasadę „ufaj, ale sprawdzaj”. W lokalu ponownie znaleziono trzy identyczne urządzenia, które zostały zabezpieczone i przewiezione do magazynu administracji celnej.
Właściciel baru najwyraźniej postanowił przetestować cierpliwość celników, instalując niemal natychmiast kolejne urządzenia. Efekt jego działań był łatwy do przewidzenia – podczas kolejnej wizyty funkcjonariuszy 24 listopada, zabezpieczono kolejne trzy automaty. Właściciel otrzymał również wezwanie do postępowania administracyjnego, w ramach którego grozi mu wysoka kara finansowa.
Od 2019 roku w tej samej placówce zabezpieczono już 24 urządzenia typu „quizomat”.
W „klubowni” także nielegalne maszyny hazardowe
Drugi przypadek miał miejsce w Čáslavi, gdzie 29 listopada 2024 roku kontrola ujawniła, że w lokalu oznaczonym jako „klubownia” znajdowało się siedem automatów do gier, które były eksploatowane niezgodnie z ustawą nr 186/2016 o grach hazardowych – konkretnie bez wymaganej licencji na prowadzenie tego rodzaju działalności.
Także w tym przypadku celnicy przystąpili do zabezpieczenia urządzeń, które przy pomocy wynajętej firmy transportowej zostały przewiezione do magazynu administracji celnej.
Źródło/zdjęcia: Iwona Matejkowa Rzecznik Urzędu Celnego Kraju Środkowoczeskiego
"Świetny wybór, aby odpowiednio posprzątać i wyprostować najważniejszą spółkę usługową w Polsce. Na przyszłość, dobrym wyborem będzie dobranie osoby, która będzie mogła również wprowadzić innowacje i dostosowanie spółki do potrzeb zmieniającego się rynku i wchodzenia nowych generacji jako grupy odbiorców."
"No dobra ale przyczyną zmian były i są obsady politycznych dyrektorów a nie prezesa !!! Dalej doją kasę beż kompetencji i z etatami w samorządach !!!"
"Już nie mają co robić z CBŚP to podłączają się pod występki 😂😂😂. Żenada !"
"Rynek automatów powinien zostać uwolniony. Legalne kasyna czują się pewnie i golą graczy bezlitośnie i bezkarnie. Gdyby była konkurencja to by im "rurka zmiękła" bo bali by się stracić klienta."
"Rozumiem że chodzi o salon Totalizatora? Nie piszecie że to nielegalny salon."