Nielegalny poker jest karany grzywną

Poker
Marek 13/06/2012

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2012

Tylko zmiana ustawy o grach hazardowych może wpłynąć na zakres karalności niezgodnego z prawem uczestnictwa w grze poker.

Poinformowało o tym Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4826/12). Niezgodne z prawem organizowanie lub uczestnictwo w grze poker podlega odpowiedzialności z art. 109 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. (20 tys. zł wynosi najwyższa stawka dzienna grzywny w 2012 r.).

Jak wynika z interpelacji, brak definicji pokera powoduje, że w pojęciu tym mieszczą się wszelkie odmiany tej gry, co ma istotne znaczenie w kontekście odpowiedzialności karnej skarbowej. Ponadto mimo prawnego zakazu wiele osób gra w pokera na pieniądze w internecie.

Gracze nie odprowadzają podatku od wygranych, ponieważ narażałoby ich to na odpowiedzialność z art. 109 kodeksu karnego skarbowego oraz zarzut prania pieniędzy (legalizacja dochodów pochodzących z nielegalnych źródeł).

Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelację wyjaśniło, że znamiona przestępstwa skarbowego nie zostały całościowo uregulowane w kodeksie karnym skarbowym, lecz zawierają odesłanie do ustawy o grach hazardowych.

To właśnie unormowania tej ustawy, która określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, decydują o zakresie kryminalizacji art. 109 kodeksu karnego skarbowego.

Ministerstwo poinformowało, że podjęcie ewentualnych prac legislacyjnych w zakresie zmiany regulacji zawartych w tej ustawie pozostaje poza właściwością ministra sprawiedliwości. Problematyka związana z grami losowymi należy do właściwości ministra finansów.

Gazeta Prawna

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darko

13/06/2012

Mam pytanie do ministra gen. celników J.Kapicy: Często gram z żoną w pokera rozbieranego czy muszę od tego odprowadzić podatek jeżeli tak to ile ??????

BB

13/06/2012

Nie doczytałeś chyba Kolego: "Gracze nie odprowadzają podatku od wygranych, ponieważ narażałoby ich to na odpowiedzialność z art. 109 kodeksu karnego skarbowego oraz zarzut prania pieniędzy (legalizacja dochodów pochodzących z nielegalnych źródeł)."...
E-PLAY.PL