Norweski monopol został zakwestionowany wraz ze wzrostem problemowego hazardu

Badania i Raporty Odpowiedzialna gra
Iwo 05/05/2021

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2023

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Bergen ujawniło 62% wzrost wskaźnika hazardu problemowego w Norwegii, co stawia pod znakiem zapytania skuteczność monopolu tego kraju.

Badanie zlecone przez norweski organ ds. Gier i fundacji obejmowało 9 000 obywateli w wieku od 16 do 74 lat i wykazało, że 55 000 osób jest obecnie dotkniętych problematycznym hazardem, a kolejne 122 000 jest zagrożonych.

Maarten Haijer, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów (EGBA), powiedział:

„Te wyniki badań są niepokojące i dowodzą, że norweski monopol hazardowy nie chroni swoich obywateli. Gracze zwykle szukają najlepszych kursów bukmacherskich lub bonusów, a jeśli mają ograniczony wybór, po prostu będą szukać gdzie indziej, aby je znaleźć. Dlatego zdecydowana większość krajów europejskich odrzuciła monopole na rzecz regulacji online opartych na licencjach i jest tylko kwestią czasu, zanim Norwegia będzie musiała zrobić to samo. Zapewnienie konsumentom możliwości wyboru prowadzi do lepszych kanałów dystrybucji, lepszych wpływów podatkowych dla państwa i lepszej ochrony konsumentów ”.

Hazard w Norwegii jest utrzymywany przez należące do rządu firmy Norsk Tipping i Norsk Rikstoto, które mają wyłączne prawa monopolistyczne do oferowania odpowiednio wszystkich gier hazardowych i wyścigów konnych.

Nowe badanie poddaje w wątpliwość poprzednie twierdzenia, że ​​monopol hazardowy w Norwegii „może być lepiej zarządzany przez państwo, a nie przez prywatne firmy”.

Dane pokazują, że około połowa norweskich graczy zdecydowała się grać za pośrednictwem międzynarodowych serwisów bukmacherskich ze względu na bardziej konkurencyjne kursy i „atrakcyjne gry”. Oznacza to jednak, że gracze nie są chronieni przez przepisy dotyczące hazardu monopolu, które mogą następnie skutkować zwiększeniem liczby problematycznych hazardów.

W maju 2020 roku grupa robocza norweskich organizacji charytatywnych zajmujących się uzależnieniami wezwała rząd do przeprowadzenia badania różnych modeli rynkowych. Organizacje charytatywne podkreśliły, że norweska ustawa o loterii z 1995 r. wymagała pilnej oceny w związku z radykalnymi zmianami na rynku.

Od Redakcji:

Monopol na hazard w Polsce działa od niedawna, a już generuje wielką ilość problemów. Szara strefa automatów do gry wciąż rozkwita, pomimo kontroli nie dających żadnych specjalnie efektów, natomiast hazard online jest bez przeszkód prowadzony na domenach największych dostawców, przy użyciu ogólnie dostępnych VPN i portfeli walutowych. Również i wyniki ekonomiczne naszego monopolisty, Totalizatora Sportowego, nie powalają na kolana. Za czasów prywatnych przedsiębiorców zarówno jak przychody do skarbu państwa były większe, jak i koszty prowadzenia działalności znacznie mniejsze. Ale jak mawia przysłowie „kto bogatemu zabroni?”.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

x-men

05/05/2021

no tak, od końca XVIII wieku, więc w sumie od niedawna. Brawo Panie Iwo, kolejny rzetelny artykuł.
E-PLAY.PL