Nowela ustawy o grach hazardowych do sejmowej podkomisji

Gry hazardowe
Bartosz 22/11/2018

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2018

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych powołała w środę podkomisję nadzwyczajną ds. prac nad nowelą projektu ustawy o grach hazardowych. Projektowana ustawa ma rozszerzyć cele, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, chodzi o wydatki na rozwój turystyki społecznej.

Podczas obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się w pierwsze czytanie komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

Projekt, który dotyczy zmian w ustawie z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, przewiduje dodanie wyrazów „rozwój turystyki społecznej”. Rozszerzy się zatem zakres przedmiotowy zadań, na które można będzie przeznaczać środki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – referowała podczas posiedzenia komisji Urszula Augustyn (PO).

„Turystyka społeczna, nazywana też turystyką socjalną to jest taka forma aktywności obywateli, która wspierana jest przez państwo. A więc bardzo szeroka i bardzo popularna” – podkreśliła. Dodała, że głównymi grupami, które korzystają z tej formy aktywności są dzieci, młodzież, szczególnie z uboższych rodzin, ale też osoby z niepełnosprawnościami czy osoby starsze.

Augustyn zaznaczyła, że „projektowana ustawa pozostaje bez wpływu na budżet państwa”. Dodała, że z punktu widzenia finansów publicznych będzie oznaczać „niewielkie zmiany”.

Celem zmiany, jak argumentowała, jest to, „by można było z tego Funduszu kierować środki bezpośrednio na turystykę społeczną”.

Pieniądze są potrzebne, jak wyjaśniła, np. na dobre oznakowanie szlaków turystycznych, punktów widokowych czy wsparcie organizatorów imprez masowych.

Mówiąc o korzyściach związanych z nowym rozwiązaniem wskazała na poprawę zdrowia obywateli, dzięki aktywności na świeżym powietrzu. „Ale także korzystać z tego będą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, bo zwiększony ruch turystyczny jest okazją do tego, by organizatorzy wypoczynku czy ci, którzy oferują usługę gastronomiczną, noclegową mogli więcej z tego tytułu korzystać”.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, „finansowe wspieranie różnych form aktywności fizycznej dużych grup obywateli jest niewielkie i skoncentrowane na sporcie”. Zgodnie z ustawą środki Funduszu przeznaczone np. na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych to ponad 516 mln zł, na rozwijanie sportu wśród dzieci i młodzieży – ok. 360 mln zł.

„Natomiast bezpośrednio (…) na dofinansowanie zadań z zakresu turystyki społecznej przeznaczono jedynie 2,5 mln zł” – mówiła Augustyn.

Członkowie komisji finansów zdecydowali o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej, która zajmie się dalszymi pracami nad nowelą.

Źródło: PAP

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL