Nowy system licencji gier hazardowych w Szwecji

Szwecja

Szwedzki rząd planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące hazardu oraz znowelizować ustawę o podatku od hazardu.

Rząd centralny odzyska kontrolę nad szwedzkim rynkiem gier hazardowych. Proponujemy obecnie prawodawstwo, zgodnie z którym operatorzy otrzymujący licencję na prowadzenie działań skierowanych do szwedzkich konsumentów muszą przestrzegać szwedzkich przepisów. Nowe przepisy dadzą nam narzędzia do egzekwowania prawa i eliminowania operatorów bez licencji – powiedział Ardalan Shekara, minister administracji publicznej.

Nowe przepisy dotyczące gier hazardowych opierają się na systemie zezwoleń i przewidują, że podmioty działające na szwedzkim rynku gier hazardowych będą mogły prowadzić taką działalność na podstawie zezwolenia, natomiast podmioty nieposiadające zezwolenia będą wykluczone z rynku. Ustawa będzie miała zastosowanie do wszystkich gier hazardowych w Szwecji, w tym do hazardu internetowego.

Rynek gier hazardowych zostanie podzielony na część konkurencyjną, która obejmie głównie gry online i zakłady wzajemne, część obejmującą gry hazardowe na cele pożytku publicznego, tj. przede wszystkim loterie i stacjonarną grę w bingo, a także część zastrzeżoną dla państwa, która obejmie głównie stacjonarne kasyna i automaty do gry.

Możliwość oferowania lub udzielania przez posiadacza zezwolenia premii dla graczy zostanie ograniczona do pierwszej gry.

Projekt ustawy, odesłany do Rady Legislacyjnej, proponuje również zaostrzenie kar za niezgodne z prawem działania hazardowe i promowanie nielegalnego hazardu. Wprowadza również nową klasyfikację czynu zabronionego czyli oszustwa hazardowego. Ma to na celu rozwiązanie problemu z ustawieniami meczów.

Urząd ds. Gier Hazardowych będzie mógł wydać decyzję przewidującą obowiązek umieszczenia przez dostawcę usług internetowych ostrzeżenia w witrynach internetowych oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia, a także zażądać wprowadzenia blokady płatności przekazywanych podmiotom oferującym takie gry lub płatności przekazywanych przez takie podmioty.

19 grudnia 2017 roku projekt został przesłany do notyfikacji Komisji Europejskiej.

Szwedzki rząd ma nadzieję, że nowe propozycje wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. Według projektu wnioski o wydanie pozwolenia będzie można składać od lipca 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *