„Od lat wiadomo, że ustawa hazardowa była chybiona. Pamiętamy jak ona powstawała”

Najczęściej czytane
Bartosz 16/05/2016

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2016

– Trzeba przywrócić normalność – tak o swojej propozycji w sprawie zmiany ustawy hazardowej mówił w Radiu Kraków wicepremier Jarosław Gowin. Jak przekonywał to ustawa chybiona, która od lat przynosi straty polskiemu budżetowi.

Zapis rozmowy Jacka Bańki z wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosławem Gowinem.

Pan grywa w pokera czy bywa pan tylko pokerzystą politycznym?

W wymiarze politycznym bywam pokerzystą. W karty ostatni raz grałem chyba w szkole podstawowej.

Co się stało? Kilka lat temu głosował pan za ustawą hazardową a teraz chce pan ją zmieniać.

Od lat wiadomo, że ta ustawa była chybiona. Pamiętamy w jakich okolicznościach ona powstała. To była reakcja na niesławne rozmowy na cmentarzach i stacjach benzynowych. Ona przynosi stratę budżetowi i sportowi. Legalne firmy wpycha w szarą strefę. Dla tych, którzy lubią grać w pokera lub obstawiać, jest niepotrzebnym utrudnieniem.

Chodzi przede wszystkim o pieniądze?

Rynek tych zakładów i gier szacuje się na 5 miliardów. Z tego do budżetu trafia około 25 milionów. Wiadomo jak duża jest strata dla budżetu. Po wprowadzeniu w życie tej ustawy zakłady bukmacherskie wycofały się ze sponsorowania sportu w Polsce. Wszędzie na świecie to one należą do głównych sponsorów imprez czy klubów. Trzeba tę sprawę gier hazardowych postawić na nogi. Musi być normalność. Trzeba oddzielić twardy hazard – jednorękich bandytów czy kasyna – i wobec niego zachować rygorystyczne przepisy, ale zliberalizować zakłady bukmacherskie czy poker.

Dlaczego to tak długo trwało? Wszyscy zdajemy sobie sprawę z fikcyjności części zapisów tej ustawy.

Trwało to latami ze strachu przed zarzutami o promowanie czegoś niemoralnego. Wiele osób uważa, że w tym jest element niemoralny. Ja nie jestem takim purystą moralnym. Jak ktoś ma zastrzeżenia do takich rozrywek to jakbyśmy chcieli być konsekwentni to zakażmy sprzedaży alkoholu. Musi być zdrowy rozsądek.

To propozycja Polski Razem czy cały obóz rządzący się pod tym podpisze?

To propozycja mojej partii. Uprzedziliśmy PiS, że to przedstawimy. Sprawę analizuje ministerstwo finansów. Może wkrótce kluby sportowe i osoby lubiące zakłady będą mogły usłyszeć dobrą wiadomość.

Słuchaj całej rozmowy na: radiokrakow.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL