Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2024
Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w jednym z białostockich lokali ujawnili loterię promocyjną, która organizowana była niezgodnie z prawem.
Przeprowadzanie loterii promocyjnej podlega ustawie o grach hazardowych, a jej organizowanie jest możliwe na podstawie zezwolenia wydawanego przez KAS.
Za organizację loterii promocyjnych bez zezwolenia grożą kary pieniężne.
Wielu przedsiębiorców aby zwiększyć swoje obroty i rozpoznawalność marki, a także przyciągnąć nowych klientów decyduje się na organizację konkursów. Jednak w praktyce często konkurs przekształca się w organizację loterii, co też miało miejsce w jednym z białostockich lokali. Funkcjonariusze KAS z Białegostoku podczas kontroli prawidłowości ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących znaleźli maszynę losującą z kulkami, tablice z wykazem nagród oraz notatki dotyczące wydanych nagród. Jak ustalili kontrolujący, na podstawie posiadanego biletu wstępu klienci mogli wziąć udział w loterii i wygrać jedną z nagród przypisanych do numeru znajdującego się na wylosowanej kulce.
Okazało się, że osoba prowadząca działalność nie posiadała zezwolenia na urządzenie i prowadzenie loterii promocyjnej. Teraz musi liczyć się z sankcjami karnymi i odpowiedzialnością administracyjną. Aby uniknąć podobnych sytuacji należy pamiętać, że według obowiązujących przepisów(1) loteria promocyjna to gra losowa o wygrane pieniężne lub rzeczowe, której wynik w szczególności zależy od przypadku i w której można uczestniczyć nieodpłatnie dzięki nabyciu towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze.
Chcesz zorganizować loterię promocyjną?
Pamiętaj o uzyskaniu zezwolenia od dyrektora izby administracji skarbowej właściwej ze względu na miejsce organizacji i prowadzenia gry loteryjnej. W innym przypadku grozi kara administracyjna w wysokości co najmniej 13 tys. zł oraz kara grzywny do 240 stawek dziennych.
Co powinieneś wiedzieć i jakie warunki musisz spełnić aby zorganizować loterię promocyjną?
O zezwolenie możesz ubiegać się jako: – osoba fizyczna, – osoba prawna, – jednostka bez osobowości prawnej. Składając wniosek, który należy złożyć na 2 miesiące przed planowanym terminem rozpoczęcia loterii, musisz dołączyć: – bankową gwarancję wypłaty nagród, – projekt regulaminu loterii, – dokumenty potwierdzające legalność źródeł pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na organizację loterii, – aktualne zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa, należności celnych oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Po weryfikacji formalnej wniosku i uiszczeniu opłaty dyrektor izby wyda zezwolenie na loterię promocyjną, które jest ważne 2 lata. Wraz z zezwoleniem otrzymasz zatwierdzony regulamin loterii.
Ile wynosi opłata?
Opłata wynosi 10% wartości puli przeznaczonych nagród, jednak nie mniej niż 50% kwoty bazowej, która w 2021 r. wynosi 5 248 zł. Po uzyskaniu zezwolenia, w terminie 7 dni musisz powiadomić izbę administracji skarbowej o: – rozpoczęciu działalności objętej zezwoleniem, – rezygnacji z działalności objętej wnioskiem, – przerwaniu działalności objętej wnioskiem, – wznowieniu działalności po przerwie.
Dodatkowo po zakończeniu loterii, w ciągu 30 dni musisz przesłać do dyrektora izby administracji skarbowej wykaz wypłaconych lub wydanych wygranych wraz z określeniem ich wartości. Do tego należy dołączyć zestawienie liczby wystawionych i anulowanych imiennych zaświadczeń o uzyskanej wygranej, zawierające numery i serie zaświadczeń, wysokości wygranych i daty ich wystawienia. Warto wiedzieć, że w loterii mogą uczestniczyć także osoby, które nie mają ukończonych 18 lat, a osoba nadzorująca loterię powinna posiadać świadectwo ukończenia szkolenia z przepisów.
(1) ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2094 ze zm.)
Źródło: KAS
"Warto zobaczyć koszty i rezultaty automatów w punktach TS ???? Kto wie , może to być całkiem ciekawa lektura ? Jest to monopolista na rynku krajowym . Wyniki powinny być również rewelacyjne !!!"
"przyjdzie kolejny królik z kapelusza , jak poprzednicy z nadania partyjnego. Za to bez wiedzy i doświadczenia branżowego . Potem wjadą kolesie partyjni i rodzina a konkurs to tylko dla opinii publicznej"
"Dlaczego w Polsce nie ma systemu "samowykluczenia" z hazardu? Bo za tym idą potężne pieniądze. Co z tego że sam zrobię zakaz w kasynie jak w każdej chwili mogę go odwołać? Bzdura. Jakby taki system istniał to robię dożywotni, nieodwołalny zakaz i zalegalizowani złodzieje (kasyna) mogą zapomnieć o mojej kasie. Tylko takich ludzi jest bardzo dużo i lobby kasynowe nigdy nie pozwoli na powstanie takiego systemu. Straciliby miliony."
"Lotto to uczciwa gra.W 2001r.znajoma z pracy wygrała szóstkę. Kupiła dom w Australii i wyprowadziła się tam. Żyje z wygranej i zwiedza świat.Do tej pory nigdzie nie pracuje."
"pojechałem w ostatnim czasie do tego Sosnowca, Chorzowa kilka razy, byłem w polandzie, na Korfantego tu i tak hmm powiem troche pograłem nie oczekiwałem milionów do przodu po wizytach w takich miejscach. tu dali tam zabrali oddali koło błędne bez zysków. Sosnowiec wystrój ok duże miejsce personel zależy na kogo się trafi różnorodność ogólnie nowi na rynku zobaczymy z czasem jak sie to rozwinie. A Katowice to jednak jedne z bardziej zaludnionych Kasyn chyba to trochę inny wymiar jesli chodzi o Polskę można to miejsce uwielbiać albo nie obsługa ok jak przy takim ruchu . Chorzow małe to troche też słyszałem o drugiej sali. ale za to obsługa chyba najlepsza. przegrałem dużo a pracownicy nawet przed moim dużym minusem poświęcali uwagę a nie jak to w innych kasynach których bywałem rozmowa zaczęta jak już nerwy były i nagle miły kierownik się pojawił widać że stawiają na klienta bez podziału na gotówkę. Albo dają takie wrażenie na początku bo też nowi ale jednak spółka co na Korfantego. Poland lubię, lubię tam przychodzić lubię personel chyba najbardziej przypadł mi do gustu z wszystkich miejsc."