Organy ds. gier hazardowych w USA nawołują Departament Sprawiedliwości do walki z nielegalnymi firmami

Prawo hazardowe USA
Tomasz 05/05/2023

Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2023

Siedmiu amerykańskich regulatorów gier hazardowych w Stanach Zjednoczonych zwróciło uwagę tamtejszemu Departamentowi Sprawiedliwości, aby ten w sposób priorytetowy potraktował kwestię zwalczania nielegalnych operatorów gier.

Czy Departament Sprawiedliwości wesprze legalnych operatorów gier hazardowych?

28 kwietnia 2023 roku przewodniczący Nevada Gaming Control Board Kirk D. Hendrick wysłał list zaadresowany do prokuratora generalnego USA Merricka Garlanda. Fakt ten został nagłośniony przez Michigan Gaming Control Board, a w liście znalazły się m.in. podpisy dyrektora wykonawczego tego ostatniego organu Henry’ego Williamsa, a także odpowiedników ze stanów Kolorado, Illinois, Luizjana, Michigan, Mississippi, New Jersey oraz Nevada.

Co było treścią tego listu? Otóż siedmiu ww. regulatorów gier hazardowych zwraca się do prokuratora generalnego z prośbą o priorytetowe potraktowanie problemu nielegalnych operatorów, gdyż jak same twierdzą nie są w stanie poradzić sobie z tą kwestią na własną rękę. Oto jak całą sprawę skomentował dyrektor Michigan Gaming Control Board Henry Williams:

W Michigan surowe prawa i zasady rządzą internetowymi grami hazardowymi oraz zakładami sportowymi, a także zapewniają ochronę konsumentów, promują zaufanie oraz zapewniają uczciwą grę. Jesteśmy gotowi pomóc Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w każdy możliwy sposób, ponieważ dąży on do egzekwowania amerykańskich przepisów przeciwko nielegalnym firmom hazardowym, które wykorzystują naszych obywateli.

Jakie zagrożenia niesie za sobą działalność nielegalnych operatorów w USA?

Dyrektorzy każdego z siedmiu ww. regulatorów gier hazardowych są zdania, że nielegalni operatorzy stanowią spore zagrożenie dla branży, a ich działalność wiąże się z brakiem inwestycji w programy dotyczące odpowiedzialnej gry, brakiem wymogów odnoszących się do weryfikacji wieku mającej na celu ochronę osób nieletnich, brakiem przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, brakiem gwarancji wypłat wygranych środków, a także utratą znaczących środków finansowych pochodzących z podatków, które docelowo mogłyby zostać zainwestowane w ważne inicjatywy społeczne.

Kolejna ważna kwestia, jaką poruszono w liście do prokuratora generalnego to fakt, że nielegalni operatorzy nie podlegają pod żaden organ kontroli państwowej i nie występują o odpowiednią licencję, czego efektem jest brak przestrzegania wymagań nałożonych siłą rzeczy na operatorów legalnych

Siedmiu podpisanych dyrektorów zauważa, że wymagania i procedury, które nakłada na nich ustawodawca pozwalają chronić społeczeństwo przed negatywnymi skutkami hazardu, podczas gdy firmy bez licencji mogą po prostu z dnia na dzień zniknąć z rynku wraz z finansami swoich klientów, a także nie oferują nic w kontekście bezpiecznej i odpowiedzialnej gry. Oto kolejna wypowiedź Henry’ego Williamsa:

Stanowe organy regulacyjne, takie jak MGCB, zapewniają, że operatorzy oferują produkty spełniające normy techniczne i testy, a także wymagamy od operatorów przestrzegania wymogów sprawozdawczych. Operatorzy offshore afiszują się z przepisami stanowymi i oferują produkty, które nie chronią społeczeństwa, co bardzo niepokoi mnie i moich kolegów z organów regulacyjnych.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL