Papuga wyciaga losy, podpada pod ustawę

Kolejny raz życie pokazuje, że polska ustawa hazardowa to literatura bardziej fantastyczna niż naukowa. Okazało się, że pod jej zapisy może podpadać kataryniarz sprzedający za 2 złote losy – losowane przez ptaka. Dokładnie papugę.

O sprawie pisze portal gazeta.pl: „Szykuje się proces roku: kataryniarz warszawski z papugą kontra straż miejska. Kolorowy ptak wyciąga wróżby i horoskopy za 2 zł, czyli „handluje bez zezwolenia” – tak uznał strażnik i wystawił mandat. Kataryniarz go nie przyjął. Sprawę rozstrzygnie sąd

No ale to nic, handel na Starówce nigdy nie był tani, łatwy ani przyjemny. Papuga daje los, kataryniarz inkasuje 2 złote. Handel jak złoto. Ciekawiej się robi, gdy wielce oświeceni urzędnicy ze swoimi podejrzeniami pójdą dalej: „Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, bo – jak słyszę od jednego z urzędników – nie wiadomo, czy kataryniarz, sprzedając losy, nie podpada pod rygorystyczne, zmienione po aferze hazardowej przepisy ustawy o grach hazardowych. A przepisy w dużym skrócie są takie: najpierw trzeba zdać egzamin w Ministerstwie Finansów „w celu uzyskania świadectwa zawodowego dla osoby nadzorującej prawidłowy przebieg loterii fantowej”. O zezwolenie na loterię kataryniarz musiałby wystąpić do Izby Celnej. I przedstawić m.in.: „gwarancję bankową wypłacalności nagród, dokumenty potwierdzające legalność źródeł pochodzenia majątku na urządzenie loterii, ekspertyzę losów potwierdzającą zabezpieczenie przed sfałszowaniem oraz przedwczesnym odczytaniem wyniku gry„.

– Ale jaki hazard ja uprawiam, kiedy u mnie każdy los wygrywa?! – wzdycha kataryniarz. – Płacę podatki, a zezwolenia, na podstawie których prowadzę działalność, były wystarczające przez ostatnie pięć lat. I nagle jeden strażnik uznaje, że już nie są. Czuję się skrzywdzony.

Całą sprawę kwituje tak: – To kolejny bezsensowny przyczynek do likwidacji ginących zawodów.

źródło: gazeta.pl

O Autorze

1 odpowiedź do “Papuga wyciaga losy, podpada pod ustawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.