[PILNE] Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się polską ustawą hazardową

Najczęściej czytane
Bartosz 21/03/2016

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Zanosi się na to, że dla polskiej branży hazardowej kwiecień będzie w tym roku bardzo gorącym miesiącem.

Jak Państwa informowaliśmy 28 kwietnia 2016 roku Sąd Najwyższy zbierze się aby orzec czy okres przejściowy wprowadzony nowelizacja ustawy o grach hazardowych dotyczy tylko podmiotów, które uzyskały wcześniej koncesję na urządzanie gier na automatach czy wszystkich podmiotów gospodarczych (patrz: „Jest termin rozprawy w Sądzie Najwyższym dotyczącej noweli ustawy hazardowej!”).

Dzisiaj pojawiła się informacja, że kilka dni wcześniej, a mianowicie 20 kwietnia 2016 roku polską ustawą o grach hazardowych zajmie się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej!

Trybunał rozpatrzy pytanie prejudycjalne Sądu Okręgowego w Łodzi (patrz: „Ustawa hazardowa wraca do TSUE”).

Postanowieniem z 24 kwietnia 2015 Sąd zadał następujące pytanie:

czy przepis art. 8 ustęp 1 Dyrektywy nr 98/34/WE z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz.U.UE.L.98.204.37 z późn. zm.) może być interpretowany w ten sposób, że brak notyfikacji przepisów uznanych za mające charakter techniczny dopuszcza możliwość zróżnicowania skutków tj.

dla przepisów dotyczących swobód nie podlegających ograniczeniom przewidzianym w art. 36 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej brak notyfikacji skutkować powinien tym, że nie mogą być one stosowane w konkretnej sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia,

zaś dla przepisów odnoszących się do swobód podlegających ograniczeniom z art. 36 Traktatu dopuszczalna jest ich ocena przez sąd krajowy, będący jednocześnie sądem unijnym, czy mimo nienotyfikacji są one zgodne z wymogami art. 36 Traktatu i nie podlegają sankcji braku możliwości ich stosowania.

Rozstrzygnięcie tego zagadnienia przez TSUE będzie miało również przemożny wpływ na podjęcie uchwały przez 7 sędziów Sądu Najwyższego, który wstrzymał się z orzeczeniem do czasu rozpatrzenia sprawy C-303/15 przez Trybunał Europejski. (patrz: „Uzasadnienie postanowienia 7 sędziów Sądu Najwyższego w sprawie hazardu”).

Jak więc Państwo widzą szykuje się gorący kwiecień…

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL