[PILNE] Ustawa hazardowa trafiła do Komisji Europejskiej

komisja europejska

Dziś t.j. 29 lipca 2016 do notyfikacji w Komisji Europejskiej trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych zaakceptowany na posiedzeniu Rady Ministrów.

Okres zawieszenia został wyznaczony do 31.10.2016 r. i do tego czasu Komisja Europejska będzie przyjmować uwagi dotyczące projektu od podmiotów zainteresowanych ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Podstawowa treść

„Zgodnie z projektem operatorzy oferujący gry na automatach oraz gry hazardowe online zobowiązani zostają do wdrożenia regulaminu odpowiedzialnej gry mającego na celu ochronę małoletnich i ochronę graczy. W tym celu projekt wprowadza regulacje dotyczące utworzenia Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, zasad blokowania domen internetowych umieszczonych w Rejestrze oraz zakazu udostępniania usług płatniczych przez dostawców usług płatniczych na stronach internetowych wykorzystujących domeny wpisane do Rejestru. Projekt wprowadza również możliwość urządzania gier hazardowych przez sieć Internet, w formie monopolu realizowanego przez utworzoną w tym celu jednoosobową spółkę Skarbu Państwa (z wyłączeniem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych). Projekt wprowadza prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami gier, przez utworzoną w tym celu jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, w formie monopolu państwa na ten rodzaj działalności i ograniczenia w posiadaniu automatów do gier (co nie dotyczy podmiotów oferujących legalne gry na automatach). Na gruncie projektu liberalizacji ulegają zasady urządzania gry w pokera. Zniesieniu ulega obowiązek uzyskiwania świadectw zawodowych przez osoby nadzorujące i bezpośrednio prowadzące gry hazardowe.”

Krótkie uzasadnienie

„Niniejszy projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza istotne zmiany w obszarze rynku gier hazardowych podyktowane koniecznością ograniczenia występowania zjawiska nielegalnego urządzania gier hazardowych, zapewnienia jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz podniesienia poziomu społecznej świadomości co do zagrożeń wynikających z korzystania z usług nielegalnych operatorów hazardowych. Osiągnięcie określonych celów ma zapewnić jak najdalej idące zmniejszenie występowania szkodliwych społecznych i ekonomicznych skutków hazardu.”

OCENA SKUTKÓW REGULACJI

[pdf-embedder url=”http://e-play.pl/wp-content/uploads/2016/07/projekt-Komisja.pdf”]

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.