Podkarpacki KAS wygenerował 6,2 mln do budżetu

Automaty Finanse Bilanse
Iwo 10/10/2022

Ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2023

Od stycznia do sierpnia tego roku wpływy do budżetu państwa przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie wyniosły ponad 6,2 mld zł i były wyższe o blisko 18 proc. w porównaniu do ub.r. – poinformował dyrektor IAS w Rzeszowie Witold Mrozek.

W środę w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Dyrektor Mrozek powiedział, że czynności prowadzone przez podkarpackie urzędy skarbowe oraz Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu w ramach działań uszczelniających budżet pozwoliły wykryć w I połowie tego roku nieprawidłowości na kwotę 230 mln zł.

„Mimo trudnej sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy, od stycznia do sierpnia 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu obsłużyli w ruchu towarowym ok. 247 tys. zgłoszeń celnych o łącznej wartości towarów sięgającej blisko 40 mld zł. To prawie o 7 mld zł więcej niż rok wcześniej” – przekazał dyrektor rzeszowskiej IAS.

Od początku roku funkcjonariusze podkarpackiej KAS odprawili ponad milion samochodów osobowych, 275 tys. pojazdów ciężarowych oraz 2 tys. pociągów.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Ukrainie na podkarpackich przejściach granicznych Krajowa Administracja Skarbowa odprawiła blisko 14 tys. transportów ciężarowych z pomocą humanitarną dla naszych wschodnich sąsiadów.

„Od stycznia do sierpnia br. funkcjonariusze w regionie udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu m.in. 2,5 mln sztuk papierosów, 670 kg tytoniu, ponad 13 ton opadów oraz 3,3 tys. sztuk gatunków zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów. Udaremniliśmy też przemyt 272 kg haszyszu” – dodała rzeczniczka.

Jednym z zadań KAS jest również walka z nielegalnym hazardem. Funkcjonariusze podkarpackiej KAS zatrzymali w tym roku już 224 nielegalnych automatów do gier.

Podczas środowych obchodów wręczono również pięć certyfikatów AEO. Dotychczas miało je 17 podkarpackich przedsiębiorców.

Jak tłumaczyła Chabowska, status ten otrzymują przedsiębiorcy po przejściu szczegółowego audytu.

„Przywilej posiadania statusu AEO z jednej strony powoduje przejęcie części odpowiedzialności za bezpieczeństwo zewnętrznych granic Unii Europejskiej, z drugiej zaś umożliwia korzystanie z szeregu przewidzianych prawem ułatwień. Przedsiębiorca z certyfikatem AEO jest wiarygodnym partnerem dla organów celno-skarbowych w Polsce i pozostałych krajach UE” – powiedziała rzeczniczka.

Strukturę KAS na Podkarpaciu tworzą Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie wraz z podległymi 23 urzędami skarbowymi, Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym w Przemyślu z 3 delegaturami w: Przemyślu, Krośnie i Rzeszowie oraz 14 oddziałami celnymi. W Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie i podległych jednostkach zatrudnionych jest obecnie blisko 3,3 tys. osób, w tym ponad 1,2 tys. funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Źródło: PAP

O Autorze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL